Chůze nebo běh s kočárkem

Pro běh je nejdůležitější výběr kočárku. Měl by být co nejlehčí, snadno ovladatelný a prostorný pro dítě. Ideální jsou co největší kola, která představují minimální odpor, a co nejlehčí konstrukce, neboť každé kilo navíc je, zvlášť v kopcích, hodně znát. Šikmo posazená kola představují větší stabilitu a mnohem lepší ovladatelnost, zejména pak v zatáčkách.

Zdroj: Beautiful young mother with her daughter in jogging stroller z Shutterstock

Krok je za kočárkem o něco kratší. Přesto se snažte došlapovat, tak, jak jste zvyklí, ne přímo na patu, ale ani přehnaně moc na přední část nohy. Ideální je dopadat lehce přes přední část nebo na celou nohu.

V prvních týdnech po porodu běhejte spíš kratší vzdálenosti a v mírnějším nebo i chodeckém tempu. Po celou dobu si vědomě kontrolujte aktivitu pánevního dna. Nezapomínejte také na kompenzační cvičení, při běhu s kočárkem se ve zvýšené míře také zapojuje šíjové svalstvo a krční páteř.

Jízda na bruslích s kočárkem

Na brusle je ideální sportovní kočárek se třemi koly, ruční brzdou a nafukovacími kolečky. Rozhodně se nevyjíždějte na trasu s hlubokým kočárkem, riskujete tím vypadnutí miminka. V prvním půlroce věku dítěte můžete situaci vyřešit připnutím autosedačky tzv. vajíčka na podvozek kočárku.

Jízda na kole nebo na běžkách s vozíkem

Vozík je stejný pro kolo i na běžky, jen se místo koleček namontují lyže a k tahu se používají dvě tyče upevněné v pase ledvinkou. Vozík lze celý uzavřít proti nepříznivému počasí průhlednými stěnami, kterým jde vidět ven. Přesto se dítě může brzy začít nudit, vybavte ho tedy dostatkem hraček nebo ještě lépe -  naplánujte jízdu na dobu, kdy bude dítě spát. Nezapomeňte však na dostatečný tepelný komfort, dítě oblečte jako na pobyt venku a klidně přiberte i deku navíc. Na vozík se nezavěšujte, tělo by mělo zůstat vzpřímené a měli byste cítit, že pracuje celé svalstvo trupu. 

Cvičení nebo tanec s dětmi v šátku

Tanec nebo cvičení s dítětem v šátku nebo ergonomickém nosítku podporuje a upevňuje vztah mezi matkou a dítětem. Tanec je zdravý pohyb, který prospívá maminkám i miminkům. Tanec navrátí fyzickou kondici, odplaví stres a dobře naladí vás i dítě.

Strollering nebo Fitmami

Jedná se o cvičení, kdy kočárek proměníte v tréninkovou pomůcku v rámci intervalového tréninku.  Hodiny jsou vedeny lektorkami a během tréninku se střídají dva typy pohybových činností. Intenzivní kardio cvičení, které má za cíl zvýšit srdeční akci a klidnějšími posilovací cvičení, které danou svalovou skupinu zpevňuje a také zklidňuje tepovou frekvenci. Cílem je udržet tep v průběhu hlavní části lekce do 80% maxima. Navíc se mohou se zapojit i děti, takže nudit se rozhodně nebudete. Toto cvičení je určeno nejen maminkám, které již mají zkušenost se cvičením před porodem, ale i těm, které chtějí získat dobrou fyzičku a zhubnout kila nabraná v těhotenství.

Užijte si každou chvíli s vaším miminkem a přitom dělejte i něco pro sebe! Sportujete na čerstvém vzduchu, čímž si dítě již od malička upevňuje zdravé návyky a lásku k pohybu.