Během těhotenství se v těle ženy odehrává mnoho změn. Vlivem hormonů jsou klouby mnohem flexibilnější, stoupá tělesná hmotnost, mění se tělesné proporce a s nimi dochází i k posunu těžiště těla.

Problémy s rovnováhou i bolesti kyčlí a beder

Ženy mohou mít potíže s udržením rovnováhy a s koordinací pohybů. Bolesti kyčlí, bederní a křížové oblasti patří mezi nejčastější stesky těhotných. Příčinou je především zvětšující se děloha, která oslabuje svaly břišní stěny, které stabilizují páteř a dochází tak k nadměrnému prohnutí v bedrech. Dochází také ke změně postavení a sklonu pánve, ke kterému dochází jednak vlivem rostoucího bříška a také vlivem rozvolňujících se vazů. V těhotenství dochází ke změně těžiště a tím i celkového držení těla.

Kinesiotaping pomáhá oslabeným svalům

Možnosti jak tyto neduhy ovlivnit jsou v těhotenství poměrně omezené, využít ale můžeme kinesiotaping. Z výše zmíněných skutečností vyplývá, že se budeme snažit zejména ovlivnit a dopomoci svalům oslabeným a více namáhaným tedy, přímým (červený tape) a šikmým břišním svalům (zelený tape). V případě šikmých svalů může být tape delší a můžeme nalepit dva nad sebe. Můžeme bříško i lehce podepřít zespodu (žlutý tape).

Možností jak zatejpovat těhotné břicho je samozřejmě vice, tejpovat můžeme i bedra a křížokyčelní oblast. Vždy je lepší alespoň při první aplikaci navštívit odborníka, který se tejpováním zabývá a pomůže vám vyvarovat se možných chyb. 

Nemusí být pro každou

Kinesiotaping ale nemusí vyhovovat každé těhotné. Pokud by se objevilo častější tvrdnutí bříška, bolesti nebo jiný diskomfort, je lepší tejpy ihned odstranit. Pokud vaše těhotenství neprobíhá fyziologicky, konzultujte raději nejprve aplikaci tejpů s vaším ošetřujícím gynekologem.

Kinesiotaping

Kinesiotaping je v současnosti hojně využíván především ve sportu, ale i ve  fyzioterapii, pediatrii, ortopedii, neurologii, gynekologii a porodnictví a dokonce i medicíně veterinární. Obrovský úspěch sklízí i při léčbě otoků. Tejpovat lze prakticky cokoli, od úžinových syndromů, přes menstruační bolesti, bolesti zubů až po plochonoží.

Jaké jsou typy tejpů a jak kinesiotaping funguje? To se dozvíte v našem předchozím článku.