O pohybu 8. 12. 2017 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Konec výmluvám. Pohyb svědčí tělu i duši i v prosinci

Venku sice přituhuje, ale nejsme medvědi, abychom se ukládali k zimnímu spánku. Zimní počasí spolu s nedostatkem světla však vůbec neláká k pohybu a nahromaděná energie se místo toho plíživě mění v tukové zásoby. Snížený výkon společně se zvýšenou chutí k jídlu nám tak může na konci zimního období přinést nějaké to kilo navíc.

Pohyb svědčí tělu i duši

Naše tělo totiž musí v zimě vynaložit více energie, aby se zahřálo a i z tohoto důvodu si v zimě podvědomě vybíráme jídla bohatá na kalorie s cílem zahnat hlad a zahřát se.

Podpořte imunitu

Přitom ani v zimních měsících se nemusíte vzdávat svých oblíbených pohybových aktivit, dokonce se můžete věnovat i některým vyloženě zimním. Pravidelné a přiměřené sportování příznivě totiž ovlivňuje imunitní systém. Sport venku, především v chladnějším počasí, také přispívá k otužení organismu a ke zlepšení imunity a odolnosti především vůči nemocem. Aktivní pohyb navíc přispívá i k tvorbě endorfinů, které zlepšují naši náladu. I některé potraviny dokáží povzbudit imunitutní systém.

Dobře se oblečte

Co je ovšem pro zimní sportování nezbytné, je vhodné a kvalitní oblečení a funkční prádlo, které nás ochrání před prochladnutím. Při fyzické zátěži dokáže takové prádlo odvést vlhkost od pokožky a předat ji do další vrstvy funkčního oblečení nebo tuto vlhkost odpařovat přímo do vzduchu. Nedochází proto k prochladnutí. Důležité je správně vrstvit jednotlivé kusy funkčního oblečení. Při intenzivním pohybu počítejte s tím, že pocitově bude venkovní teplota až o 10 stupňů vyšší. Je to tím, že vaše tělo se zahřeje, zapotí se a vám je tepleji. Pokud budete příliš oblečení, nebo budete oblečení nevhodné, budete se cítit nepohodlně, a to vás může demotivovat.

Pozor na velké mrazy

Pokud je venku lehce pod nulou, můžete být bez obav. Pokud ale teploměr ukáže méně než minus 15 stupňů, začínáme při sportu trochu riskovat. Problémem je zejména ledový vzduch, který vdechujeme. V mrazech je téměř nemožné dýchat nosem, který se zaplní sekrety a je neprůchodný. A tak dýcháme ústy přímo ten mrazivý vzduch do průdušek a plic. Hrozí pak větší možnost nachlazení než jindy. Také svaly ztuhnou, koordinace pohybu se zhorší a omezí ho i oblečení, klouby mohou bolet od nachlazení. Nezbytnou součástí zimního tréninku by mělo být vždy úvodní zahřátí.

Druhým limitním počasím je mlha, kdy se kromě špatné viditelnosti kumuluje vysoká vlhkost. Ta vás může omezit zejména tehdy, pokud máte problémy s dýcháním, trpíte astmatem nebo vás trápí poruchy imunitního systému. Tehdy se kapénkové nákazy snadněji šíří a mlha je tak omezením pohybové aktivity venku.

A jaké sporty tedy v zimě vyzkoušet?

  • Běh

Pokud jste zvyklí běhat, ani v zimě nemusíte přestávat. Zvolte jen výše zmíněné vhodné oblečení a vyberte si příjemnou trasu. Za hodinu této aktivity spálíte 3200 KJ. Doběhněte si pro dobrou náladu.

  • Sjezdové lyžování

Při sjezdovém lyžování nejvíc procvičíte stehna, lýtka a záda. Na sjezdovkách rozvíjíte rovnováhu, pohyblivost a koordinaci celého těla. Za hodinu sjezdu můžete spálit až 2100 kJ, čekání na vlek samozřejmě výdej energie snižuje. Rychlá jízda však zároveň zvyšuje riziko zranění. Ohroženy jsou zejména kolena, ramena nebo hlava, nikdy proto nezapomínejte na helmu.

  • Běžky

Chůze nebo běh na běžkách představují více aerobní druh pohybu, při kterém vynakládáte více energie. Navíc posilujete nejen velké svalové skupiny – nohy, hýždě, záda, paže a hrudník, ale také srdce - při běžkovém lyžování pracuje celé tělo. Podle tempa můžete spálit až 2700 kJ. Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardu, nepřerušujete pohyb většími přestávkami. Běžky navíc nezatěžují klouby, proto jsou vhodné i pro lidi s nadváhou.

  • Bruslení

Pokud si dopřejete hodinu intenzivního bruslení, ztratíte přibližně 1500 kJ. Kluziště prověří a zdokonalí vaši rovnováhu, reakční čas i kondici. Posílíte převážně svalstvo nohou a trupu.

  • Plavání

Vyberte si ve svém okolí bazén, jehož voda má minimálně 26 °C. Za hodinu této aktivity spálíte 2200 KJ.

  • Squash

Za hodinu hraní spálíte okolo 3500kJ. Squash tak z vybraných halových sportů představuje nejvíce energeticky náročnou aktivitu. Pravidelné hraní squashe však znamená i značnou náročnost na klouby a úpony, což může tréninkový plán nepříznivě ovlivnit.

Mohlo by vás také zajímat: