O pohybu 17. 6. 2017 | vcj

Naučte se svou energii efektivně využívat

O energii mluvíme pořád. Ať již v kontextu jaderných, tepelných či větrných elektráren anebo v případě našeho každodenního života. Jak často jen používáme spojení „nějak na to už nemám energii“, „jsem bez energie“ nebo naopak „jsem plná energie“!

Naučte se svou energii efektivně využívat
Naučte se svou energii efektivně využívat ze Shutterstock.com

Proč je efektivní práce s energií důležitá?

Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie je jednou z nejčastějších příčin vzniku obezity. Příjem a výdej energie by měly být v rovnováze. Hlavními zdroji energie jsou tuky, sacharidy, bílkoviny a alkohol. S tučnými jídly však musíme nakládat uvážlivě, neboť mohou obsahovat oproti nízkotučným až dvojnásobek kalorií. A to z toho důvodu, že bílkoviny a cukry obsahují 4 kalorie na každý gram, zatímco tuky obsahují 9 kalorií na gram.

Jaký by měl být optimální příjem energie?

Určit, kolik energie bychom v ideálním případě měli přijmout, nelze jednoznačně. Výše potřebné energie se odvíjí jednak od bazálního metabolismu, jednak od vykonané pohybové aktivity, náročnosti povolání, pohlaví i věku. Platný je však fakt, že z celkového množství energie bychom měli 2/3 přijmout v první polovině dne a 1/3 ve druhé.

Vyvážený příjem energie z potravy je jistě jednou součástí úspěchu. Nezbytné je však také kontrolovat a optimalizovat energetický výdej.

Chůze a magické číslo 10 000

Kolik kroků bychom měli za den udělat, abychom byli fit? Možná trochu zvláštní otázka, řeknete si. Existují však vědecké studie, které ukázaly, že 10 000 kroků za den je dostačující pohyb pro pozitivní ovlivnění našeho zdraví. Chůzí se můžeme bránit především proti obezitě i nemocem srdce a cév. Oněch 10 000 kroků odpovídá průměrně 7 kilometrům. Tuto vzdálenost bychom měli denně ujít, abychom si udrželi kondici, optimální hmotnost a zlepšili naše zdraví.

10 000 kroků představuje přibližně 100 minut chůze, během níž spálíme 450 kalorií. Pokud si nechcete pouze udržet vaši kondici a hmotnost, ale zhubnout, potom vám doporučujeme udělat za den 12 – 15 000 kroků. Pokud myslíte svou snahu vážně, pořiďte si krokoměr, díky němuž budete přesně vědět, kolik kroků jste již ušli a kolik vám ještě zbývá k naplnění stanoveného denního cíle.

Zdravá a vyvážená strava a pro začátek třeba pravidelná chůze, ať již po obědě nebo po práci v parku či blízké přírodě může optimalizovat naši energetickou cirkulaci v těle. Odměnou bude také příliv „energie", kterou chápeme spíše jako elán, radost či chuť do života.

Mohlo by vás také zajímat: