O pohybu 2. 10. 2020 | Mgr. Alena VídeňskáMgr. Alena Vídeňská

Plaváním se skvěle hubne i buduje fyzička. A je vhodné pro každého

Plavání patří mezi pohybové aktivity, které může vykonávat každý bez ohledu na věk či stavbu těla. Nezáleží na tom, zda máte o pár kilo víc nebo malou kondičku. Je to skvělý a šetrný sport k pohybovému aparátu. Pokud ho tedy, jako každou sportovní aktivitu, vykonáváte dobře.

Stock Photos: YanLev /Shutterstock.com
  • Pokud hledáte sport, který není nijak finančně nákladný, dokáže vám zlepšit nejen fyzičku, ale i kondičku a chcete zhubnout i nějaké to kilčo, je plavání skvělá volba!
  • Jaké benefity tento sport přináší a jak s ním vlastně začít?

Několikrát „ano“ pro plavání

  • Snad největší výhodou tohoto sportu je, že nezatěžuje klouby a je šetrný k našemu tělu. Mohou ho tedy vykonávat i osoby s obezitou, kteří se kvůli zdravotním problémům nemohou pustit jen tak do nějakého sportu.
  • Plavání je vhodné pro všechny bez ohledu na věk a kondici, je skvělé i jako rehabilitační cvičení, rovnoměrně při něm posilujete celé tělo včetně středu těla (coru), má velice dobrý vliv na páteř, ale i celý pohybový aparát.
  • Plavání vás ani finančně nijak nezruinuje, nepotřebujete pro něj žádnou drahou výbavu a dostupnost také není problém, jelikož bazén najdete skoro v každém městě.

Hubnutí a plavání

  • Vyplavat si pěknou postavu skutečně lze.

Záleží na rychlosti, jak dlouho a kolik metrů uplavete. Při plavání spálíte více kalorií než u sportů „na suchu“, jelikož děláte fyzickou aktivitu proti odporu.

plaváníPro hubnutí zvolte tuto aktivitu 3x týdně, začněte zvolna, na začátku si dejte například 5 bazénů (při délce 25 m bazénu) a každý týden přidávejte 1-2 bazény navíc. Cílem by se pro vás mělo stát plavání zhruba v délce jedné hodiny v kuse. Pro hubnutí se tělo musí zahřát, dostat se na určitou tepovou frekvenci, při které začne spalovat tuky, plavat konstantní rychlostí bez přestávek.

Pozor na chyby

I před plaváním, jakožto před každým sportem, byste se měli nejprve lehce zahřát, rozkroužit tělo dynamickým strečinkem, a až poté se pustit do samotné aktivity. Po plavání se nezapomeňte protáhnout statickým strečinkem.

Jaký zvolit plavecký styl?

  • Chybou začínajících plavců je plavecký styl tzv. „na paní Radovou“ s hlavou nad vodou.

Pokud ale nechcete mít problémy s krční páteří a bedry, tomuto „stylu“ bych se raději vyhnula. Správně byste měli plavat prsa s hlavou ponořenou a zvednout ji pouze pro nádech.

kraulDalšími vhodnými styly je znak a kraul. Znak platí za nejzdravější plavecký styl, při kterém se snadno dýchá, jelikož je hlava stále nad vodou. Pohyb rukama i nohama připomíná kraul, pouze s tím rozdílem, že ležíte na zádech.

Pokud chcete plavat opravdu rychle, naučte se kraul. Splývavý pohyb v poloze na prsou, kdy se nadechujeme při každém třetím tempu rukama. Pro zvětšení kapacity plic můžeme dýchat i po více tempech.

Pokud si svým plaveckým stylem nejste jisti, je vhodné si na pár lekcí zaplatit i trenéra plavání, který vám techniku vysvětlí. Naučíte se tak plavat správně a šetrně ke svému tělu.

Mohlo by vás také zajímat: