O pohybu 12. 1. 2016 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Plavat můžete i v zimě

Pokud vám aktuální sněhová nadílka mnoho radosti nepřinesla a už se nemůžete dočkat léta, sluníčka a koupání, můžete si vodní radovánky připomenout v bazénu. Plavat můžete za každého počasí, po celý rok a v jakoukoli denní dobu. Plavání je navíc vhodné téměř pro každého.

Foto - autor: wavebreakmedia /Shutterstock.com

Plavání řadíme k aerobním aktivitám, vydáme při něm až  5x více energie a síly než na suchu. Za hodinu aktivního plavání spálíme až 2000 kJ, což je více než za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 16 km/hod.

Plavání jako prevence

Při plavání se střídá napětí svalů s jejich relaxací, což příznivě působí na činnost pohybového aparátu, krevního oběhu, nervové soustavy i dýchacího ústrojí.  Pobyt ve vodě navíc otužuje organismus, což vede k prevenci proti mnohým chorobám. Ve vodě se navíc zapojují téměř všechny svaly. Pokud zrychlíte tempo a pořádně zaberete, budete muset překonávat odpor vody a zaposilujete si i bez činek.

Důležitá je technika

Plavání je vhodné opravdu téměř pro každého, jen si dejte pozor na správnou techniku plavání, zvlášť u plaveckého stylu prsa. Často lidé plavou s hlavou nad vodou, při čemž dochází k přetěžování krční páteře. Tomuto negativnímu jevu se snadno vyhnete, když budete při výdechu zanořovat hlavu pod hladinu a vydechovat do vody. Pokud vám vadí voda v očích, pořiďte si brýle.

Voda nadnáší

Ve vodě vážíme přibližně desetinu naší normální váhy a rozsah pohybů i u méně zdatného jedince je zde mnohem větší právě proto, že nás voda nadnáší. Toho lze s úspěchem využít i při rehabilitaci po úrazech pohybového aparátu. U lidí s větší nadváhou může být plavání nebo cvičení ve vodě dokonce první pohybovou aktivitou, kterou budou schopni vykonávat. Dochází při něm k šetření nosných kloubů a zároveň k posílení kardiorespiračního systému.

Výhody plavání

  • je šetrné ke kloubům i páteři
  • mohou ho vykonávat i lidé s velkou nadváhou nebo těhotné ženy
  • možno ho využít i jako rehabilitační cvičení například po úrazech
  • zapojují se při něm všechny svalové skupiny
  • zvyšuje kapacitu plic
  • vhodné i pro úplné začátečníky

Bonusem navíc je, že k tomuto sportu potřebujete opravdu jen minimální vybavení – stačí sbalit plavky, ručník a brýle a můžete vyrazit.

Pokud trpíte epilepsií, máte kožní nebo gynekologické problémy, konzultujte raději pobyt v bazéně s vaším lékařem.

Mohlo by vás také zajímat: