Cvičící muž
Zdroj: Flowin cvičí i muži ze Shutterstock

Komplexní systém cvičení

Není to vtip, flowing je cvičební program pocházející ze Švédska, kde byl vyvinut ve spolupráci s vrcholovými desetibojaři. Jedná se o komplexní systém cvičení, kde je využívána speciální deska na zemi a podložky pod kolena, dlaně a nohy. Samotné cviky pak mají charakter klouzavých pohybů vykonávaných za pomoci tření podložek o tréninkovou desku. Využívá se zde hmotnosti těla jako přirozené zátěže, kterou můžeme sami libovolně regulovat tlakem na podložku. Intenzita zátěže odpovídá hmotnosti těla a tlaku, který se při cvičení vyvíjí.

30 minut stačí

Výhodou tohoto cvičení je bezesporu to, že při něm šetříte klouby. Nedochází zde k žádným nárazům a otřesům, cviky jsou prováděny plynulými pohyby. Každý cvik aktivuje několik svalových skupin najednou, takže k procvičení celého těla postačí necelá půlhodinka.

Co získáte?

vzpřímené a pevné držení těla
posílené svaly hlubokého stabilizačního systému
prevenci proti bolestem zad
posílené svaly pánevního dna
celkovou harmonizaci pohybů a dýchání
zvýšenou kvalitu dýchání
Smějící se větší radost ze sebe, svého těla a velké množství endorfinů

Jak funguje?

Flowing vyzkoušejte, pokud chcete formovat postavu, zlepšit kondici nebo shodit nějaké to kilo. Navíc při něm intenzivně pracují především hluboké stabilizační svaly, které se podílejí na udržení vzpřímeného trupu vůči gravitační síle a to během všech aktivit - při chůzi, běhu, stoji a sedu. Jejich funkcí je přesné postavení hlavy, páteře a jejích kloubů a pánve vůči sobě. Skupinu těchto svalů si můžete představit jako válec, zepředu ohraničený příčným svalem břišním, zezadu krátkými svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře, ze shora bránicí a zespodu pánevním dnem. Jejich správná aktivace je nezbytná během všech každodenních aktivit. Svaly by se v ideálním případě měly aktivovat automaticky, a tak chránit páteř proti nepřiměřené zátěži. Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové nerovnováze a následně k potížím jako jsou bolesti zad, výhřezy meziobratlových plotének nebo blokády jednotlivých úseků páteře. Pokud svaly nepracují správně, přebírají jejich činnost svaly povrchové, tím však ještě více ztrácí funkčnost hluboké svaly a vzniká tak začarovaný kruh.

Zkušený trenér se vyplatí

Flowin může cvičit úplně každý bez rozdílu věku a kondice. Začít můžete kdykoli a prakticky kdekoli. Trénink lze provádět všude tam, kde je dostatek místa na podložku. Dříve, než se z vás však stane zkušený „flowinista“, vyhledejte si, kde a kdo ve vašem okolí flowin cvičí a vydejte se za zkušeným lektorem. Víc než kdekoliv jinde zde totiž záleží na správném provedení cviků. Zkušený trenér Vás naučí, jak správně a bezpečně cviky provádět. Poradí, jak mít z vykonaného cvičení co nejvyšší prospěch a jak zmenšit riziko zbytečného nadměrného přetížení.

Kdy raději ne?

Vzhledem k poměrně velkému zatížení zápěstí při cvičení na podložce, se lekce nedoporučuje osobám, které trpí onemocněním karpálních tunelů nebo trpí jiným onemocněním ruky nebo zápěstního kloubu. Těhotným ženám se doporučuje konzultace s ošetřujícím lékařem.