TRX trénink je posilovací cvičení, při kterém se používá kromě speciálních popruhů i vlastní tělesná hmotnost a gravitace. Principem tréninku TRX je zavěšení či chycení určité části těla (rukou, nohou) do popruhů, přičemž jiná část těla zůstává v kontaktu s podložkou. Intenzitu cvičení ovlivňuje kombinace vlastní váhy těla a svíraný úhel s podložkou. Každý si tak náročnost cvičení může snadno nastavit podle svého.

Koordinace, pružnost, síla a stabilita

Uchycení popruhů v jediném bodě poskytuje ideální kombinaci opory a pohyblivosti při trénování posilování, vytrvalosti, koordinace, pružnosti, síly a stability těla najednou pomocí celé řady ustálených cvičení.

Procvičí se tak svaly celého těla, zlepšuje se činnost kardiovaskulárního systému a dochází k uvolnění přetěžovaných svalových partií. TRX navíc není omezeno jen na užívání v posilovně, může se používat prakticky kdekoliv, lze ho totiž zavěsit třeba i na dveře či na strom.  

Jak vzniklo cvičení TRX?

Původ tohoto cvičení je u amerických vojenských a speciálních jednotek. Vojáci se potřebují udržovat v kondici i v extrémních podmínkách, tedy i v malých prostorech na lodích nebo na místech, kde není kompletně vybavená posilovna. TRX a jeho tréninkové postupy jsou schopny toto nahradit a fungují jako všestranný systém pro posilování celého těla. Nyní používají tento typ cvičení i sportovci - ať už profesionálové či amatéři.  

Úplně jiná posilovna

Tato koncepce je naprosto odlišná od tradičního posilování na strojích, které se zaměřuje na izolované svaly. TRX pracuje s integrovaným přístupem se zaměřením na koordinaci a flexibilitu.

“Na TRX už chodím několik měsíců a musím říct, že je to vážně super,” popisuje své zkušenosti se cvičením studentka Petra. “Myslím, že je to jedno z nejlepších cvičení na zpevnění celého těla, co jsem kdy zkusila. Na začátku jsem sice měla strach, jestli to zvládnu, protože mě trochu vyděsila videa, ale je to vážně pro každého.”