O pohybu 2. 2. 2021 | Mgr. Martina KarasováMgr. Martina Karasová

Tančím, tedy jsem... Snadný pohyb i hubnutí bez bolesti

Tancem si příjemně protáhneme tělo. Hudba nás pohladí na duši. Pohybem zpevníme svaly, vylepšíme držení těla, rozhýbeme fyzická pnutí a blokace. Muzikoterapie pomůže snížit míru stresu a zvýšit míru pohody.

Tančím, tedy jsem ...
Foto - Autor: fizkez/Shutterstock.com

Pohyby a emoce

  • Náš vnitřní svět je okolím ovlivňován skrze pohyb a naopak, my svým pohybem dokážeme ovlivnit okolí.
  • Tanec nám pomáhá lépe porozumět svému tělu a jeho signálům.
  • Pomáhá uvědomit si jednotlivé části těla a zapojit tak do pohybu i svaly, o kterých jsme možná až doposud neměli ani tušení.

Výdej energie i hubnutí - bez bolesti

Tanec je mimořádně zábavnou možností, jak si dát do těla a bez bolesti a nepříjemné námahy shodit přebytečné kilogramy.

  • Pomalejší formou tance spálíme okolo 1000 kJ za hodinu, rychlejší až 2500 kJ, což už je například štědrovečerní večeře.

Tancem si můžeme vylepšit držení těla a zpevnit svaly, i když pochopitelně záleží na tom, jaký typ tance si zvolíme. Jiný efekt bude mít na naše tělo tanec společenský a jiný například břišní tance.

Zpomalené stárnutí

Zní to neuvěřitelně, ale podle některých průzkumů tanec opravdu pomáhá zastavit čas. Tento druh pohybu totiž snižuje stres, a tím i ovlivňuje funkci buněk v těle, které urychlují procesy vedoucí ke stárnutí.

  • Takže chcete-li se dožít vysokého věku, tančete!

"Zlý a hodný" cholesterol v rovnováze

Dalším nečekaným benefitem je fakt, že tato aktivita také zvyšuje hladinu „hodného“ cholesterolu a snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v těle. Je to také skvělá pohybová aktivita pro lidi, kteří trpí cukrovkou, protože pomáhá regulovat krevní cukr.

Psychická pohoda

Tanec je jednou z nejpříjemnějších cest, jak se uvolnit, odbourat stres a naopak načerpat hormony štěstí neboli endorfiny.

  • Podle vědců rytmický pohyb přináší duševní klid, může zmírnit projevy stresu a emocionálního neklidu.

Léčba tancem

Tanec se dá dokonce využít i k terapii psychických nebo i psychosomatických onemocnění. Je vnímán jako radostná a uvolňující aktivita, která umožňuje prožít i běžně potlačované emoce. Základem terapie jsou tvořivé improvizace a nevědomé pohybové asociace, a to ať už se jedná o individuální nebo skupinovou terapii pohybem a tancem. Pohyb v terapii není nikdy hodnocen jako dobrý nebo špatný, důležitý je prožitek pohybu a tance jako samotný.

  • Terapie tancem uvolňuje psychické vypětí a umožňuje vyjádření blokovaných nebo potlačených a následně maskovaných pocitů a prožitků.

Oddaluje procesy ovlivňující snížení paměti

  • Vědci zjistili, že u tance se zapojují ty struktury v mozku, které pomáhají oddalovat nástup demence.

Spousta aktivit založena na přemýšlení, jako např. čtení nebo luštění křížovek, se spojuje s nižším rizikem rozvinutí a oddálení demence v průměru o několik let. Z pohybových aktivit byl takovouto aktivitou, napomáhající zabraňovat nebo oddaluje příznaky demence, pouze často provozovaný tanec.

Mohlo by vás také zajímat: