Pole dance má pravděpodobně své kořeny ve 12. století v indickém cvičení který využívá vytrvalosti a síly na dřevěné tyči. V 90. letech minulého století se začalo využívat tyče jako kondičního cvičení a vznikla dnešní podoba pole dance. Od té doby se pole dance stal koníčkem spousta lidí, ale také sportem, ve kterém se pořádají různé soutěže a mistrovství.

Zdroj: Pole dance woman z Shutterstock
  

 

Věděli jste, že... na poslední olympiádě byl Pole dance uveden jako ukázkový sport?

 

  

Na hodinách pole dance si zlepšíte si kondici, koordinaci pohybů, vytvarujete postavu a vaše tělo bude pružnější. Udržet vaše tělo v otáčkách kolem vertikální tyče zpočátku pomocí obou rukou a na pokročilejší úrovni jednou rukou se může zdát zpočátku poměrně obtížné, odměnou vám však budou vypracované paže i ramena. Udržení ohybu nohy během otáčení kolem tyče zase posílí vaše břišní a core svaly. Pokročilejší polohy vzhůru nohama umožní vypracování spodní části těla, zejména hýždí. Během jedné lekce spálíte až 500 kalorií, takže se jedná o poměrně dynamické a účinné cvičení.

Lekce začínají obvykle rozcvičením, protažením a seznámením se s pole dance. Pokud nemáte s cvičením žádné zkušenosti, nejprve se naučíte základní kroky, kolem tyče budete především chodit a točit se a s přibývající kondicí se dostanete k obtížnějším cvikům jako je šplh nebo sed na tyči. Lekce bývají zakončeny příjemným strečinkem. Pole dance není o naučené choreografii a velkém drillu, hodiny jsou naopak uvolněné a přátelské.

Co s sebou na hodinu? Začátečnicím stačí tepláky a triko nebo jakékoli pohodlné sportovní oblečení. Později využijete i kraťasy a krátký top. Na hodiny si přibalte si také ručník a láhev vody. Před ani během cvičení se nedoporučují používat různé krémy či pleťové vody, aby ruce po tyči neklouzaly.