Děti se narodí v 99 procentech se zdravýma nohama.  V době, kdy jdou do školy, už třetina z nich má nějakou funkční vadu nožiček a v dospělém věku už trpí nějakou vadou téměř 75 procent lidí. Na vině je ve většinou nevhodný výběr obuvi. Lidé podléhají módním trendům a i v důsledku toho často volí špatnou obuv. Jak tedy vybrat správnou a zdravotně nezávadnou botu?

Tvar obuvi

Tvar obuvi by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohy. Bota má mít prostornou kulatou přední část, která má dostatek místa pro prsty. Nevhodný je tvar do špičky, neboť způsobuje nejrůznější deformity prstů a nohy. Důležité je myslet také na to, že každá bota by měla mít určitý prostor v přednoží, takzvaný nadměrek. Prsty totiž musí mít prostor a volnost. U dětí musí být tento prostor větší, protože dětská noha je pohyblivější, volnější a více se při chůzi prodlouží.

Ohebnost boty

Rovněž stélka má být dostatečně široká a tvarově odpovídat proporcím nohy. Celá spodní část boty by měla být ohebná a přizpůsobit se noze při chůzi. Ohebnost ovlivňuje zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obvykle obuv tužší. Je dobré ještě v prodejně obuvi vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

Výška podpatku

Zásadní je také výška podpatku, u dámské obuvi by neměla být vyšší než 4cm, u pánské by neměla přesáhnout 2,5cm. Ideální je obuv bez podpatku, protože i malý podpatek dokáže zásadně změnit těžiště těla, vede ke zkrácení Achillovy šlachy a k problémům s krevním zásobením dolních končetin.

Důležitý je také materiál

Co se výběru materiálu týče, doporučuji upřednostnit přírodní materiály, které jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Navíc se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy mnohem lépe než materiály umělé, které si během nošení obvykle stále zachovávají své původní rozměry a nepřizpůsobí se tvaru nohy. Obuv ze syntetických materiálů je často neprodyšná a hromadí se v ní vlhkost. V teplém a vlhkém prostředí se daří plísním a bakteriím, což nejen že ohrožuje naše zdraví, ale i zkracuje životnost obuvi.

Pozor si dejte také na hmotnost bot, každé navýšení hmotnosti o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou klidně i 1 tunu navíc.