Zdroj: Detox, diet or healthy food concept z Shutterstock

Detoxikaci lze provádět různě. Mnohdy se lidé řídí principy čínské medicíny, někteří hladoví a popíjejí po různě dlouhou dobu pouze ovocné nebo zeleninové šťávy, jiní sázejí na vyřazení řady potravin ze svého jídelníčku a využívají speciálních detoxikačních prostředků. 

Jaký je výsledek? Pro tělo není dobré hladovět, takže pouze pití šťáv rozhodně není výhrou. V jídelníčku pak chybí cenné bílkoviny, řada vitaminů (např. vitamin B12, vitamin D a další vitaminy rozpustné v tucích) i minerálních látek (nedostatečný je především příjem vápníku, železa). Hladovění může mít neblahý vliv i na psychiku, takže namísto svěžesti můžeme pociťovat nervozitu, podrážděnost, změny nálad.

Detoxikujte se správně

Přesto jste rozhodnuti s nadcházejícím jarem očistit svůj organismus? Dobrá, ale dělejte to správně. V rámci detoxikace se zřekněte alkoholu, slazených nápojů, vyřaďte i tzv. ultra zpracované potraviny, kam patří fast food  a ostatní „dobroty“ dnešní doby. Vzdejte se smažených pokrmů, raději si pořiďte parní hrnec nebo hrnec určený pro pomalé vaření. Chybou je vzdávat se zcela masa, ale vyškrtněte ze svého jídelníčku uzeniny a tučná masa. Raději si několikrát týdně dopřejte rybu, investujte do dražšího masa, jako je libové hovězí, telecí nebo krůtí maso.

Zařaďte zeleninu a ovoce

Do jídelníčku zařaďte více zeleniny a čerstvého ovoce, dělat si můžete i čerstvé šťávy, ale nepřehánějte to s ovocem, které je sice zdraví velmi prospěšné, ale zároveň je i „nabité“ cukry. Určitě vyrazte do přírody na sběr prvních jarních bylinek, očistný význam je připisován např. kopřivě, sbírat můžete i mladinké listy jahodníku nebo maliníku. Z jarních bylin se dá připravit i čerstvý salát nebo je přidat do polévek. Určitě se nevyhýbejte zeleným natím, jsou bohaté na vitamin C, draslík i minerální látky. Do jídelníčku můžete zařadit i listovou zeleninu, jako je například rukola. Nebo také červenou řepu s mrkví, které mají také blahodárné účinky.

Za elixír dlouhověkosti jsou považovány i zakysané mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefíry, podmáslí nebo acidofilní mléka. Vybírejte ty neochucené a jednotlivé zakysané mléčné výrobky střídejte.

Pitný režim

Důležitým prvkem, a to nejen při detoxikaci, je dodržování správného pitného režimu. Denně bychom měli vypít 1,5-2,5 l tekutin, nejlépe neochucených nápojů, jako je obyčejná voda nebo čaje. U čajů můžeme vybírat z nepřeberného množství druhů a chutí, pouze bylinné čaje bychom měli užívat jako lék a pouze po omezenou dobu.