Product placementO výživě 28. 8. 2018 | Emco spol. s.r.o.

Chcete, aby vaše dítě udrželo ve škole pozornost? Dohlédněte na to, co snídá a svačí

Školáci o tom nechtějí ani slyšet, ale pravdou je, že čas, kdy usednou do školních lavic, se nezadržitelně blíží. Pro rodiče to pak znamená další maraton příprav snídaní a svačin. Právě dobře nutričně vyvážené snídaně a svačiny jsou nesmírně důležité. To, co děti jedí, totiž velmi ovlivňuje jejich celkový stav, soustředěnost a výkony při sportovních kroužcích.

Rozbal to ve škole - autor fotografie Emco

Každý z nás jídlu přikládá jinou důležitost. Jedni se jeho kvalitou příliš nezaobírají, jiní si vyvážený nutriční obsah hlídají. Ať už patříte do kterékoli skupiny, všichni bychom měli vědět, že u dětí na vyváženou stravu dbát opravdu musíme. Ovlivňuje totiž nejen jejich správný růst a vývoj, ale také jejich únavu během dne či školní a sportovní výsledky. 

Snídaně. U dětí vede sladká

Snídaně je základem a nejlepším startem do celého dne. Každému z nás je to jasné, přesto to mnohdy nedodržujeme. Snahu ale máme. Z průzkumu agentury NMS Research pro českou rodinnou společnost Emco, která nás už více jak 26 let zásobuje kvalitními cereáliemi, vyplývá, že rodiče by dětem velmi rádi připravovali snídaně čerstvé, kvůli nedostatku času se k nim dostanou převážně jen o víkendech.

Také z něj vyplynulo, že mohou-li si děti vybrat, v drtivé většině by zvolily snídani sladkou. Lákají je různé koláče, koblihy, sušenky, sladké jogurty nebo smetánky. Naštěstí si je většina z nich vědoma, co je a co není zdravé, a proto v rámci sladkých chutí mají rádi i ovoce. Velmi oblíbené jsou i cereálie. Ty jsou rychlé na přípravu a výživově (ty vhodně zvolené) obsahují vše, co děti po ránu dokáže správně nastartovat do školy.

Svačiny by děti měly mít dvě. Dopolední a odpolední

Neméně důležité jsou pak svačiny. „Svačiny slouží k doplnění energie a zachování vyrovnané hladiny krevního cukru, což vede k tomu, že dítě nemá hlad a má dostatek energie. Svačiny jsou důležité tedy proto, aby se dítko mohlo lépe soustředit na vyučování, nebylo během dne unavené a podávalo adekvátní výkony např. ve sportovních kroužcích,“ říká známá česká dietoložka, PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Svačiny by pak mělo dítě dostat dvě, jednu dopolední a jednu odpolední. Ta dopolední by měla hradit přibližně 10 % celkového příjmu, odpolední může být o něco vydatnější, až 15 %. Zajistí tak dostatečný příjem energie pro mnohdy náročné odpolední aktivity a je prevencí případného večerního přejídání, kdy se dítě potřebuje takzvaně „dojíst“.

  • Optimálně složená dopolední svačina by se měla skládat z jednoho kusu ovoce nebo zeleniny, porce bílkoviny a zdroje komplexních sacharidů, které například obsahují ovesné sušenky.
  • Odpolední pak může mít podobnou skladbu, bílkovina by měla být přednostně zastoupena ve formě mléčného výrobku.
  • Určitě je dobré nezapomínat dávat dětem svačinu po tréninku, např. banán, menší balení jogurtového nápoje či menší porci kvalitních sušenek bez polevy.

Občas zahřešit může každý

„Pokud je dítě fyzicky aktivní, může si denně dovolit i nějakou sladkost, například nanuk, koláč, sušenku nebo čokoládu. Rodiče by měli děti však trochu usměrňovat: „Koupím ti něco dobrého“, ale dát mu na výběr z vhodnějších variant“, dodává dr. Hlavatá.

Rozbal to ve škole

PRODUKTOVÝ TIP:
Box „Rozbal to ve škole"
Tento praktický box plný Emco svačinek ušetří čas každé mamince. Obsahuje 44 kusů výrobků, mezi kterými jsou i oblíbené Emco ořechové tyčinky, tyčinky 100% z ovoce bez přidaného cukru nebo již zmiňované dětské sušenky Biskiti. Kompletní obsah boxu a další informace najdete na stránkách www.emco.cz, kde si můžete produktový box „Rozbal to ve škole“ objednat za výhodnou cenu.

Za dobrou volbu lze považovat například sušenky, které jsou zdrojem vlákniny, obsahují minimum nasycených mastných kyselin (v praxi to vyžaduje nepoužívat v receptuře tuky z tropických palem, jako jsou palmový, kokosový tuk nebo alespoň zlepšit poměr mezi jednotlivými mastnými kyselinami tím, že se přidají ořechy nebo semena) a mají nízký obsah cukru (obsah cukrů by neměl být větší než 1/3 z celkového množství sacharidů) a soli.

Naštěstí se v dnešní době již řada takových výrobků na trhu vyskytuje. Ovesné sušenky jsou jistě dobrou volbou. Ovesná vláknina betaglukan přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Příznivého účinku je dosaženo na základě denního příjmu 3 g ovesného betaglukanu při každodenní konzumaci v rámci pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

emco novinkaPRODUKTOVÝ TIP: 
Ovesné sušenky pro děti BISKITI

Emco Biskiti jsou křehké dětské ovesné sušenky, které slouží jako alternativa k „nezdravým” dětským snackům. Kombinace ovesné mouky a ovesných vloček zaručuje, že sušenky jsou zdrojem vlákniny*. Biskiti neobsahují palmový tuk. Ten je nahrazen kvalitním řepkovým olejem s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin. Neobsahují umělá barviva ani konzervanty. Hravý tvar Biskítů ve tvaru smajlíků bude zaručeně děti bavit!

Zdroj: Emco

Mohlo by vás také zajímat: