O výživě 21. 6. 2019 | Daniel MarešDaniel Mareš

Chcete kvalitní spánek? Zapomeňte i na některé druhy zeleniny, ovoce a kořeněná jídla

Známe to všichni, přijdete kolem šesté, sedmé domů z práce a dostanete pořádný hlad. To nejhorší, co v takové chvíli můžete udělat, je si objednat pizzu a bez skrupulí se přejíst. Co bychom neměli jíst před spaním?

Stock Photos: Look Studio /Shuttestock.com

„Jíst bychom měli zhruba tři hodiny předtím, než jdeme spát. Pokud tak půjdete do postele třeba v jedenáct hodin, je pro vás večeře v osm hodin zcela opodstatněná,“ podotýká MUDr. Lucie Nováková s tím, že pokud i přesto cítíte, že máte před spaním stále hlad, klidně se ještě zakousněte do jablka, nebo chroupejte mrkev.

Kořeněná jídla

Před spaním bychom určitě neměli jíst silně kořeněné nebo dokonce ostré pokrmy.

„Jak asi víte, naše trávení je během spánku o hodně pomalejší. Pokud si dáte kořeněné jídlo, bude pro náš organismus ještě obtížnější takový pokrm strávit. Právě kvůli tomu se může stát, že se klidně několikrát za noc vzbudíme,“ připomíná lékařka.

Káva

Žádnou novinkou jistě není ani to, že bychom před spánkem neměli pít kávu. Kávová zrna obsahují kofein. Takže pokud chcete brzo usnout, žádné kávové nápoje si před spaním nedávejte.

„Asi je všem jasné, že kofein stimuluje centrální nervovou soustavu a blokuje tak výrobu chemických látek, které vyvolávají spánek. Naopak zvyšuje produkci adrenalinu – hormonu, který pomáhá našemu tělu využívat dostupnou energii,“ vysvětluje Lucie Nováková

Kofein před spanímMusíme si uvědomit, že našemu organismu trvá zhruba šest hodin, než se zbaví jen poloviny kofeinu, který je obsažen v jednom šálku kávy. Pokud chcete jít spát v deset hodin večer, klidně si ještě kávu v pět hodin dát můžete, později už se jí ale raději vyvarujte. Platí ale pravidlo, že někdo má rychlejší a někdo pomalejší spalování. Takže řada lidí v klidu usne i při konzumaci kávy ve večerních hodinách.

Alkohol

Plusem pro kvalitní spánek není ani alkohol. Způsobuje totiž poruchy v takzvaném druhém spánkovém cyklu. Brání také normálnímu dýchání, což se někdy projevuje takzvanou spánkovou apnoí, tedy stavem, kdy se v určitých chvílích pozastavuje během spánku dýchání. Takže čím více alkoholu před spaním vypijeme, tím výraznější to bude mít na naše zdraví a kvalitu spánku dopady.

„Alkohol bychom tak neměli pít 5 až 6 hodin předtím, než budeme chtít jít spát. Ale nejlepší je se mu úplně vyhnout."

Pozor na tuky

Moc vám samozřejmě nepomůže ani konzumace tučných jídel. Takže večerní pojídání tučných salámů, ale i koblih či hamburgerů, si musíte odpustit. To samé platí o červeném mase.

„Bílkoviny ve větším množství totiž pro náš organismus zrovna moc přínosné nejsou. Na hubnutí jsou bílkoviny dobré, ale kvalitnímu a klidnému spánku nepomohou. To samozřejmě ale neplatí o bílkovinách konzumovaných v menších množství, jako jsou například sýry nebo mléko."

Cereálie

Zrovna přínosné pro nás před spaním nejsou ani cereálie. Často totiž obsahují velké množství nezdravých cukrů, které naše tělo hůře před spaním zpracovává.

A co ovoce a zelenina?

co jíst před spaním?Přehánět byste to neměli ani s ovocem a zeleninou. Například květák či brokolice obsahují látku tryptofan, což je aminokyselina přítomná v proteinech, které regulují spánek. Tryptofan podporuje výrobu serotoninu, který naopak spánek podporuje – bohužel právě tyto dva druhy zeleniny mají ale zároveň hodně vlákniny, která je pro náš organismus těžko stravitelná.

  • Z ovoce pak nejsou vhodné například maliny nebo pomeranče.
  • S klidem si naopak můžete dát banány, které v sobě mají spoustu tryptofanu, ale minimum vlákniny.

Zapomeňte i na sladkosti

Kvůli vysokému obsahu cukru se samozřejmě vyvarujte i jakýchkoliv sladkostí, dodají nám totiž rychlý cukr, který brání kvalitnímu a hlubokému spánku. Vodu pít musíme, ale z jednoduchého důvodu častých návštěv toalety, bychom to s ní samozřejmě večer přehánět také neměli. Ze stejného důvodu bychom před spaním neměli pít ani sycené limonády, ve kterých je spousta nezdravého cukru, ale i kofeinu.

Spánku samozřejmě nepomáhají ani některé druhy léků. Pokud je kvůli svému zdravotnímu stavu potřebujete, samozřejmě s tím nic nenaděláte. V takovém případě je vždy vhodné užívat takové, které nám dovolí aspoň trochu kvalitní spánek. Spánku nepomáhají například některé léky proti astmatu. Z volně dostupných léků jsou pak ty užívané proti překrvení či léky na kašel. Kvůli cukru a kofeinu nejezte ani oblíbenou večerní pochutinu k televizi – čokoládu.

  • Pozor na tmavší a hořké čokolády, ty totiž kofeinu obsahují ještě více.

 

Mohlo by vás také zajímat: