Ředkvičky jsou nabité zdravím a vypěstujete je klidně i na balkóně. Jsou různých barev, tvarů a velikostí. Některé pálí více, jiné méně. Jsou ideální jako zelenina ke svačině do práce. Nezkazí se, zasytí a vždy osvěží.

Jsou samá voda, a tak je nízká jejich energetická hodnota. 100 gramů ředkviček má jen 73 kJ. Můžeme je tedy chroupat celý den. „Je důležité, aby byly čerstvé a nebyly dřevnaté. Podle dřevnatosti se pak odvíjí obsah vlákniny i štiplavých látek,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Čerstvost poznáte jednoduše podle uvadlosti listí a tvrdosti ředkviček.

Proč je jíst?

„Mají nízký obsah tuků. Obsahují sirné složky, které mohou chránit před některými druhy rakoviny stejně jako ostatní z čeledi brukvovitých, do které kromě ředkviček patří například brokolice, kapusta, květák či zelí,“ objasňuje Karolína Hlavatá.

Z hlediska vitamínů je v nich významný podíl vitamínu C. Patří mezi bohaté zdroje vápníku, draslíku, karotenu a selenu. „V lidovém léčitelství se využívají jako diuretikum. Podporují močení, a tedy odvodňování organismu,“ dodává dietoložka.

Jak ovlivnit štiplavost

Opláchnutím teplou vodou jejich jemnou pálivost, která je vítaná v salátech či pomazánkách, podtrhnete.

Pokud je namočíte do vody studené, budou pálit méně.

Kombinovat s bílkovinou

Ředkvičky jsou skvělé zejména v kombinaci s bílkovinou. Ne každý ale může chroupat. „Pak je vhodné nakrájet je nebo nastrouhat do pomazánky,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá. Při strouhání je ale nevýhodou vysoký obsah vody. I to ale lze snadno vyřešit. „Stačí je trochu vymačkat a spojit například s nastrouhaným eidamem. Lze přidat i lžíci zakysané smetany nebo light majonézy, nastrouhané vajíčko a petrželku. Díky tomu také zvětšíte objem pokrmu a nají se více lidí,“ dodává Karolína Hlavatá.

Máte-li ředkvičky rádi v tepelné úpravě, pak musí být co nejkratší, aby bulvy neztratily barvu a zejména cenné živiny.

Pálí, ale prospívají zdraví

Hořčičné oleje a silice, které mají na svědomí štiplavost, ředkvičky chrání před škůdci, bakteriemi a plísněmi. V lidském organismu pak zabraňují množení nežádoucích bakterií na sliznicích a pomáhají při zažívacích potížích, nadýmání a průjmech. Dezinfikují také ústní dutinu a rozpouštějí hlen v nosohltanu. Jsou tak přírodním lékem při onemocnění dýchacích cest a nachlazení. Posilují imunitu.

Víte, že...

Staří Řekové ředkvičkami trestali cizoložství? Jemné, křehké a štiplavé bulvy hříšníkům zaváděli do těla.

 

 Recept: Tvarohová mozaika se zeleninou

INGREDIENCE

   
70 g netučného měkkého tvarohu (280 kJ)  

10 g naťové cibulky (20 kJ)
40 g ředkviček (30 kJ)
50 g žluté papriky (60 kJ)
10 g rostlinného tuku light (150 kJ)
100 g / 60 g celozrnného pečiva (1120 kJ / 670 kJ)  

 

   
Omytou a očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, každý druh smícháme se třetinou tvarohu, mírně osolíme, podáváme s celozrnným pečivem potřeným rostlinným tukem.