O výživě 7. 8. 2020 | Mgr. Lucie Kašparová, DisMgr. Lucie Kašparová, Dis

Co si zabalit s sebou na výlet aneb kilojouly na trase

Rozhodli jste se letošní dovolenou strávit aktivním způsobem? Jestliže chcete, aby našlapané kilometry nepřišly vniveč, jistě se vám budou hodit tipy na zdravější svačiny s sebou. Právě turisticky atraktivní cíle bohužel často nabízí zcela nevhodná jídla sestávající z polotovarů či sladkostí plných přebytečného tuku, cukru a celkové energie.

Stock Photos: Josep Suria /Shutterstock.com

Kilometry a kilojouly na trase

  • Množství energie, kterou spálíme během pěšího výletu se odvíjí hned od několika faktorů jako je pohlaví, hmotnost, délka trasy, čas a rychlost za který danou vzdálenost ujdeme.

Chceme-li si udržet hmotnost nebo něco málo zhubnout během aktivní dovolené, měli bychom popřemýšlet, zda ten smažený sýr a pivo za odměnu v cílové destinaci není přeci jen příliš na to, kolik jsme toho ušli.

Přestože pohyb a aktivně strávená dovolená není o počítání kalorií, není na škodu mít představu, kolik energie během výletu vydáme, obzvlášť snažíme-li se zhubnout. Výdej energie nám pomůžou vypočítat chytré hodinky, případně aplikace v mobilu na základě výše zmíněných údajů.

  • Pro představu: 70kg žena spálí během 5 hodin čistého času chůze, kdy ušla 25 km rychlostí 5 km/h přibližně 6 300 kJ.
  • Pro srovnání běžná porce smaženého sýru s hranolkami, tatarkou a pivo k tomu dá celkem přibližně 5 100 kJ.

Nadmíra energie, málo živin

hranolkyPřestože dnešní doba čím dál více nahrává zdravější gastronomii v restauracích, bohužel většina turisticky atraktivních míst stále vládne ostřílenou klasikou v podobě smažených pokrmů, sladkých limonád a cukrovinek.

Ani doma připravené svačiny často nejsou z výživového hlediska úplně vhodné. Oblíbený řízek mezi chleby, paštika a oplatka slibující „energii sbalenou na cesty“ skýtají nadměrné množství energie a především nevhodnou skladbu živin.

  • Po svačině plné nasycených tuků, jednoduchých cukrů a naopak absenci vlákniny, komplexních sacharidů se cítíme nejen unaveně, ale máme taky brzy hlad. Po delší túře se tělo bude taky hůře regenerovat při nevhodné stravě než když sáhneme po vyváženém jídle.

Více malých svačin

Je dobré brát v potaz, že byť se vydáme na celodenní výlet, často nejdeme skutečně v kuse 8 hodin. Čistý čas chůze je poněkud kratší, protože se během výletu zastavujeme ať už kvůli občerstvení nebo například abychom se pokochali výhledem. Celkový energetický výdej tedy nebude pravděpodobně takový, abychom spálili energii z řízku, opečených špekáčků po cestě, oplatky a slazené limonády.

  • Zároveň je vhodnější jídlo během aktivity naplánovat spíše do několika menších svačin, než se „zaplácnout“ jednou velkou porcí po které se nám půjde hůř a bude nám pravděpodobně těžko.

Co do batohu

svačinaCo si tedy zabalit s sebou do batohu na příští výlet?

Především myslete na živiny, které vám dodají nejen potřebnou energii, ale taky pocit nasycení bez pocitu těžkosti.

Množství jídla se samozřejmě odvíjí od délky a náročnosti túry. Jestliže vyrazíte na celodenní túru je dobré mít s sebou zabaleno více jídel včetně menších svačinek. Pokud se chystáte na krátkou procházku, vystačíte si například s proteinovou tyčinkou a lahví vody.

  • Bílé pečivo nahraďte celozrnným a smažený řízek vyměňte za kvalitní šunku a případně sýr
  • obložený sendvič doplňte nakrájenou paprikou, mrkví či jinou oblíbenou zeleninou.
  • Menší svačiny můžou mít podobu proteinové tyčinky, hrsti ořechů a ovoce, případně sušenky bez zbytečných polev a náplní (jsou často zdrojem nezdravých trans tuků a v teplém počasí se navíc roztékají).

Potraviny je potřeba volit s ohledem na počasí i skladnost. Jistě v parném počasí nesáhnete po kefíru, který by se mohl zkazit.

  • Nezapomínejte na pitný režim. Obzvlášť během letních dnů je důležité doplňovat tekutiny, nejlépe v podobě čisté vody, případně lehce oslazeného čaje.
Mohlo by vás také zajímat: