Hmyz je největší skupinou živočichů na planetě

Je odhadováno, že hmyz tvoří 80 % všech živočichů. Přibližně 1 z 5 živočichů je brouk. Hmyzí populace váží 5× více než ta lidská a tvoří přibližně polovinu celkové hmotnosti všech živočichů na Zemi. V současnosti žije na naší planetě přibližně 10 kvadrilionů (10 000 000 000 000 000 000 000 000) hmyzu. Na každého člověka tak připadá asi 1,4 miliardy hmyzu.

  • Přijímání hmyzu jako potravy má smysl. Hmyz je výživný, udržitelný, šetrný k životnímu prostředí a chovaný humánně.
  • Výživová hodnota hmyzu se u jednotlivých druhů značně liší. Stejně tak se liší chuť a textura jednotlivých druhů hmyzu, což z něj činí nový – a zároveň starobylý – kulinářský zážitek.
  • V Severní Americe a Evropě sice jde o novodobý trend, avšak po celém světě se hmyz každý den jí v 80 % zemí a jí se od počátku lidské existence.

jedlí červiNapříklad v Mexiku si lidé pochutnávají na téměř 200 druzích jedlého hmyzu. V Thajsku je více než 20 000 hmyzích farem a jedním z hlavních vývozních artiklů Kambodže je jedlý hmyz.

V Zimbabwe jsou za pochoutku považováni „mopanoví červi“ (housenky martináče druhu Gonimbrasia belina), v Austrálii housenky můry druhu Endoxyla leucomochla, v Kolumbii zase mravenčí královny.

Možná je to právě hmyz, co chybí v našem jídelníčku

  • Hmyz je plný pravých živočišných bílkovin, prospěšných tuků, vitamínů, minerálů, antioxidantů a je prebiotickou vlákninou. Jsou to zvířata, která jíme celá (všechny části na rozdíl od pouhého masa), a jejich živiny jsou více biodostupné než svalová tkáň hospodářských zvířat, nebo dokonce pšenice.

jedlí červiJednou z výzev a zároveň výhod chovu hmyzu je to, že pro ně opravdu platí „jsi to, co jíš“. Pokud cvrčky krmíme mrkví, budou mít vysoký obsah vitaminu A. Můžeme tedy pracovat s jejich stravou tak, abychom získali optimální produkt.

Hmyz je ve výživě novou neprobádanou oblastí. Víme toho dost, abychom mohli začít, ale stále je co objevovat.

Kde je více bílkovin v hmyzu, nebo v tradičních potravinách?

Představujeme vám srovnávací graf bílkovin v jedlém hmyzu a zároveň – pro srovnání – i bílkovin z konvenčních zdrojů, jako je hovězí či kuřecí maso, losos, cizrna, tofu, mandle. Cvrčci, nebo hovězí steak? ... Cvrčci!

 

Je hodně faktorů, které rozhodují o typu potravin, které každý z nás konzumuje. Ať už jsou to důvody udržitelnosti, ceny, dostupnosti, nebo etické důvody, existují také další faktory, jako je výživová hodnota, minerály, živiny a další, které je samozřejmě potřeba zvážit, když se rozhodnete používat jednu složku místo druhé.   

Zdroje informací a grafu
www.edibleinsects.com/insect-nutrition-information
www.cricketflours.com/edible-insect-and-conventional-protein-comparison-graph
Zdroje obrázků v textu: shutterstock.com