Nicméně pod pojmem detox někteří rozumí i několikadenní hladovky, kdy pijí pouze speciální „čistící“ nápoje, pojídají celé dny pouze zeleninu, popř. podpoří očistu těla i výplachy střev. 

Rizika

Tyto experimenty mohou být značně rizikové a vést k řadě negativních důsledků. Důvodem, proč může být detox škodlivý, je nejen nízký energetický příjem, ale i nedostatek hlavních živin, vlákniny a mnohdy i řady vitaminů a minerálních látek. Detox často provázejí i psychické změny, podrážděnost, nesoustředěnost, bolesti hlavy a velká únava.

V případě, že hladovka trvá déle a ve výživě chybí bílkoviny, dochází k úbytku svalové hmoty a ve finále i ke zpomalení bazálního metabolismu. To sebou samozřejmě nese zvýšené riziko jo-jo efektu po skončení detoxu. Velmi nepříjemné mohou být stavy hypoglykemie, provázené pocity hladu, pocením a třesem. V důsledku hypoglykemií se zvyšuje i riziko úrazů a pracovní výkon klesá. Ostatně, i sami prodejci zaručených detoxikačních kůr radí, abyste raději zůstali měsíc doma.

Pro koho je detox nevhodný?

Detox je nevhodný pro těhotné, kojící, děti a dospívající, vyvarovat by se mu měli i lidé nemocní, zejména pak s onkologickým onemocněním. Myšlenka nechat „vyhladovět“ nádor je sice zajímavá, ale na zpomalení růstu nádoru stejně nemá vliv a navíc každý nechtěný úbytek hmotnosti u těchto lidí zhoršuje prognózu nemoci. Detox je také nevhodný pro osoby, které jsou hodně citlivé na výkyvy krevního cukru během dne.

Detoxikační kůry nebo hladovky by neměly být zařazovány často, ať se nedostanete do kruhu hladovění – přejídání, což může vyústit až v poruchu podobnou poruchám příjmu potravy. Navíc tělo si každý podobný zásah pamatuje, takže pokud chcete zůstat štíhlí, jezte a nehladovte.

Jaký detox je ten správný?

Chcete-li přece jen podstoupit určitou formu detoxu, zařaďte očistné dny. Během očistných dnů dostatečně pijete, přičemž většinu nápojů by měly představovat zeleninovo-ovocné šťávy. Převahu by opravdu měly tvořit zeleninové šťávy, v ovoci je poměrně hodně sacharidů, takže litr fresh džusu za den představuje pěknou porci cukrů. Ze zeleniny je vhodná řepa, mrkev, celer, rajčata. Listovou zeleninu, okurky a meloun si nechte k pojídání během dne.  K zelenině a ovoci zařaďte zakysané mléčné výrobky nebo bílý jogurt. Pokud se obáváte průjmů, nahraďte zakysané mléčné výrobky polotučným tvarohem. Tělu nebudou chybět sacharidy a bílkoviny a vy budete schopni bez potíží fungovat celý den.

Pokud si přejete „očišťovat“ delší dobu, než jeden den, zařaďte do jídelníčku ryby, ořechy (ale pouze 1x denně a v množství 25 g), čerstvé sýry, tvrdý tvaroh a také další sacharidy. Ideální jsou ovesné vločky a rýže natural. Na přípravu ryb nebo do salátů si můžete dát i trochu (1 lžíce na porci) olivového oleje. Z potravinových doplňků jsou dobrá probiotika, která můžete užívat i delší dobu, než týden, posílíte obranyschopnost.