Světová zdravotnická organizace (WHO) byla založena 7. dubna 1948 a na oslavu jejího vzniku se každoročně vyhlašuje v tento den Světový den zdraví. Celosvětově se pořádají osvětové akce zaměřené na určitou problematiku globálního zdraví. Letos jsou to nemoci přenášené vektory.

Iniciativa Vím, co jím a piju a WHO

Kritéria, která jsou při udělování loga Vím, co jím / Vím, co piju sledována, vychází z mezinárodních a vědecky podložených doporučení WHO a FAO. Pokud tedy narazíte na potravinu s logem Vím, co jím / Vím, co piju, můžete si být jisti, že obsahuje žádné nebo naprosto minimální množství

  • nasycených mastných kyselin
  • trans mastných kyselin
  • soli, resp. sodíku
  • přidaných sacharidů (cukrů)

U některých druhů potravin vám navíc logo napoví, že daný výrobek je bohatý na vlákninu a nedodá vám přemíru energie, kterou by vaše tělo nebylo schopnost efektivně zpracovat.

Desatero „Vím, co jím“

1. Jezte pestrou a vyváženou stravu.

2. Jezte více zeleniny a ovoce. Snažte se zařadit zejména zeleninu a ovoceke každému jídlu během dne.

3. Vybírejte celozrnné produkty (chléb, pečivo, těstoviny). Upřednostňujte rýži natural.

4. Volte dobré tuky – rostlinné oleje (řepkový, olivový, slunečnicový) a kvalitní margaríny z nich vyrobené.

5. Zařaďte do jídelníčku fazole, hrách a čočku.

6. Vybírejte maso, masné produkty a mléčné výrobky s nižším obsahem tuku.

7. Omezujte sůl. Pro zlepšení chuti pokrmů používejte bylinky a koření.

8. Pijte přednostně vodu, neslazený čaj a nízkoenergetické nápoje.

9. Udržujte si správnou tělesnou hmotnost.

10. Pravidelně se aktivně hýbejte alespoň 30 minut každý den.

„Logo Vím, co jím je jednoduchým vodítkem, jak vybírat nutričně hodnotné potraviny, aniž musíte zdlouhavě studovat výživové hodnoty výrobku,“ uvádí dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Dejte si pozor na klíšťata

Kampaň Světového dne zdraví se v letošním roce zaměřuje na nemoci přenášené biologickými vektory (zejména klíšťaty a komáry). Cílem kampaně je zvýšit informovanost a povědomí o těchto nákazách a zejména o možnostech jejich prevence. V podmínkách České republiky se kampaň zaměří na klíšťovou encefalitidu a Lymeskou boreliózu a jejich přecházení.

Česká republika patří v rámci EU mezi země s nejvyšším výskytem klíšťat infikovaných klíšťovou encefalitidou, až 25 % ze všech případů klíšťové encefalitidy hlášených na území EU za posledních 40 let bylo evidováno v ČR. V roce 2013 bylo v ČR hlášeno 625 případů klíšťové encefalitidy. Kromě encefalitidy Vás klíšťata mohou nakazit také Lymskou boreliózou. Více informací naleznete na www.pozorkliste.cz

 

Zdroj info o počtu případů klíšťové encefalitidy: Očkování a cestovní medicína, 1/2013, str. 5.