Tato možná z počátku nezvyklá pozice se může stát vaším oblíbeným relaxačním cvikem. Je to pozice, kterou využívá například jóga či pilates. Nepotřebujete k ní žádné pomůcky, stačí vám jen vaše tělo a případně podložka.

Když si dáme nohy za hlavu, posilujeme a zároveň protahujeme břicho, stehna, záda i sedací svaly. Tato pozice těla, v józe nazývaná halásana (neboli pozice pluhu), vyžaduje poměrně vysokou míru koncentrace a pokud možno pomalé tempo provedení.

Jak na to?

  • Lehneme si na záda, pomalu dostaneme nohy do úhlu 90 stupňů (do pozice svíčky).

  • Ruce necháme volně ležet podél těla, podsadíme pánev a záda přitlačíme k podložce tak, aby nám mezi nimi a podložkou nevznikla mezera.

  • Hlavu máme v prodloužení páteře a bradu jemně vnořenou v krční jamce.

  • Pomalu přesuneme váhu tak, aby se nám špičky dostaly za hlavu. Pokud nám tělo dovolí, dotkneme se špičkami podložky za hlavou. Pokud ne, necháme špičky ve vzduchu.

Nechoďte přes bolest a s nohama za hlavou zbytečně nekmitejte. Setrvejte v pozici, dokud vám bude příjemná a pomalu se vracejte zpět – nejprve opět přes svíčku a potom postupným rolováním po páteři zpět do jógové polohy mrtvoly (šavásany), kdy jsou záda i nohy přilepené do podložky.

Blahodárná pozice, v níž nemusíte na nic myslet

Tato pozice příznivě ovlivňuje slinivku břišní a trávicí systém, i z toho důvodu je zvlášť vhodná pro diabetiky. Protahuje svaly šíje, zad a zadní strany nohou a při jejím zaujímáním účinně posilujeme břišní svaly. Pomáhá odstraňovat břišní tuk a blahodárně působí na správnou polohu dělohy i na ostatní ženské orgány a jejich prokrvení. Protože pozice vyžaduje soustředěnou mysl, pomůže nám zapomenout na každodenní starosti a zklidnit se. S nohami za hlavou lze vyřešit mnohé problémy s nevídanou lehkostí a nadhledem.

Pozice však není vhodná pro lidi s bolestmi krční páteře a vysokým krevním tlakem.