Pozapomenutý ječmen

Ječmen patří mezi nejstarší obiloviny pěstované u nás, ale i ve světě. Než ho začátkem minulého století vytlačila pšenice, bývala ječná kaše základem jídelníčku. Dodnes známý „šoulet“ je pokrm připravený z ječných krup a hrachu. Z celého zrna ječmene se vařil i léčivý odvar pro rekonvalescenci a posílení organismu.

Ječné kroupy

Dnes známe především ječné kroupy, které se získávají odstraněním vnějšího nestravitelného obalu (plevy), otrub a větší část klíčku. Ječné kroupy najdete běžně v obchodech. Kupuje a vaří je ale málokdo. Kroupy jsou přitom zdravé a levné. Z půlkilového balíčku navaříte až třikrát tolik krup. Tak se jich nebojte!

Léčivý ječmen

Ječmen a výrobky z něj – tedy i kroupy, vločky, mouka – jsou bohaté na vlákninu, především její rozpustnou složku beta glukany. Beta glukany mají příznivý vliv na trávicí systém a krevní cholesterol. Snižují koncentraci škodlivého LDL cholesterolu v krvi a zmenšují tak riziko srdečně-cévních onemocnění. Jsou také dobrými pomocníky při zvyšování imunity. Ječmen je vynikající při různých nemocích jater a žlučníku. Ječné kroupy jsou lehké a čistí játra.

Sušené lahůdkové droždí

Nejedná se o droždí v kostce, ale ani o běžné sušené droždí určené. Sušené lahůdkové droždí se nehodí ke kynutí těsta, a tudíž není určené pro pečení. Nemá kvasící účinek, proto nenarušuje střevní flóru a chová se šetrně k našemu zažívání. Je vhodné do pomazánek, do salátů nebo na zahušťování polévek místo mouky. Je skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, kterých obsahuje opravdu hodně (41 g/100 g droždí). Obsahuje vitamíny skupiny B: thiamin (B1), riboflavin (B2) a niacin (B3), které se podílejí na činnosti nervové soustavy a metabolismu sacharidů. Lahůdkové droždí obsahuje i cenné minerální látky a stopové prvky – například chrom, který pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

    INGREDIENCE:  

   

  • 80 g ječných krup (v suchém stavu)
  • 1 cibule
  • 4 stroužky česneku                 
  • špetka mletého kmínu
  • špetka mletého černého pepře

     

  • ½ lžičky soli
  • 4 lžíce sušeného lahůdkového droždí
  • 2 lžičky hořčice
  • hrst natě petržele nebo koriandru
  • 1 lžíce olivového oleje za studena lisovaného (extra virgin) 

 

POSTUP:

Ječné kroupy před přípravou propláchněte, vložte do hrnce se studenou vodou a vařte asi 50 minut bez míchání. Zrno je do pomazánky vhodnější lehce rozvařené. Po uvaření nechte ješrě 5 minut dojít.

Najemno pokrájenou cibuli zpěníme na olivovém oleji. V půlce smažení přidáme česnek pokrájený na plátky. Těsně před koncem přidáme sůl, kmín a pepř.

Stáhneme z plotny a okamžitě vmícháme sušené droždí, aby se na ještě horké pánvi opeklo.

Osmaženou cibulku s droždím, uvařené ječné kroupy a hořčici důkladně rozmixujeme. Pomazánku dle potřeby ředíme vodou nebo olivovým olejem. Nakonec vmícháme nadrobno pokrájenou petrželovou nať nebo koriandr. A můžeme namazat na oblíbený kus pečiva.