Jestli vás děsí každé ráno pohled do zrcadla a nejraději byste se, jak se říká, zmuchlali a zahodili, zanechte žehrání na osud a raděj se zamyslete nad tím, kolik času věnujete aktivní relaxaci a spánku, ale také nad tím, co jíte a pijete. Právě vitamíny, minerální látky a další prvky získané v dostatečném množství ze správných potravin jsou základem krásy.

Co nejvíce potravinových zdrojů

Na recept na elixír mládí, který namícháte, vypijete a všechno se spraví, se však netěšte. „V tomto případě je nejdůležitější pestrost stravy. Potřeba vitamínů a minerálních látek, které výrazně rozhodují o tom, jaká bude kvalita vlasů, nehtů a kůže, je velice nízká. Pohybuje se v řádu mikrogramů, důležité ale je, mít co nejvíce potravinových zdrojů, abychom dokázali celé spektrum nasytit,“ objasňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Při stravě chudé na ovoce zeleninu, brambory bude organismu chybět vitamín C, kyselina listová. „Když nejím maso, nebudu mít železo, vitamín B12. Nedostatek pečiva a příloh zase znamená menší přísun vitamínů B1, B6, což se projeví například popraskanými bolavými koutky,“ varuje dietoložka. Z mikronutrientů je podle ní nezbytný zinek, vápník či hořčík. Je tedy jasné, že v našem jídelníčku nesmí chybět maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, ořechy a další potraviny.

TIP: Dejte si rajčata

Rajčata obsahují lykopen - antioxidant, které chrání buňky před volnými radikály. Navíc napomáhá produkci kolagenu a elastinu, díky tomu budete mít silné, pružné a zdravé vlasy.

Přiměřený přísun tuků

Pro dlouhotrvající krásu je důležitý také přiměřený přísun tuků, zejména těch, které obsahují esenciální mastné kyseliny, což jsou hlavně rostlinné oleje a ryby. Výrazné omezování tuků může způsobit problém s vitamíny rozpustnými v tucích – A, D, E a K. A právě ty souvisejí s kvalitou vlasů i nehtů. „U vyloženě nízkotučné diety se může objevit suchá kůže, lomivost nehtů, vlasy bez lesku,“ říká Karolína Hlavatá. Podle ní vlasům škodí celkově podváha. „Zvýšená lomivost a vypadávání vlasů jsou typické například pro anorexii,“ dodává.

Vyzkoušejte arganový olej

Vnitřní prostředí organismu je základ, ale pleť i vlasy je třeba ošetřit také z venku. Také zde můžeme sáhnout po čistě přírodním produktu. Osvědčeným pomocníkem pro zpomalení stárnutí je už po staletí panenský arganový olej. Obsahuje omega 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny, vitamín E a antioxidanty. Arganový olej vyhlazuje vrásky, brání tvorbě nových, rozjasňuje a hydratuje pleť. Hodí se pro všechny typy pokožky. Suchou hydratuje, mastnou zbavuje nadbytečného mazu. Je ideální pro regeneraci a posílení vlasů.

Vitamín D čerpejte ze slunce

V neposlední řadě je nezbytný pohyb na čerstvém vzduchu, zejména na sluníčku, které je zdrojem vitamínu D. Bez něj, i když zkonzumujeme dostatek potravin obsahujících vápník, tento prvek do tkání nepronikne.

Po čem neomládnete

Chceme-li si uchovat dlouho mladistvý vzhled a půvab, měli bychom se vyvarovat jednoduchých cukrů, kouření a přemíře alkoholu.