O výživě 20. 6. 2022 | Mgr. Alena VídeňskáMgr. Alena Vídeňská

Jahody – mlsání bez výčitek

Jahody miluje snad každý a každoročně se tak těší na jahodové období, které s sebou přináší spoustu vydařených receptů, jak toto ovoce upravit. Od knedlíků až po jahodové dřeně. I když nejlepší jsou samozřejmě čerstvé. Sezónu jahod si užíváme právě teď. Jak tyto červnové plody prospívají našemu zdraví a kdo by se jim měl naopak vyhnout?

Stock photos: Evgeny Atamanenko/Shutterstock.com

Čerstvé jahody obsahují důležité vitamíny a minerály, kromě planě rostoucích lesních jahod existuje celá škála šlechtěných velkoplodých odrůd. Obsahují téměř 90 procent vody, jsou výborné nejen do salátů, buchet a koláčů, ale i jako skvělá ozdoba pokrmů. Zajímavostí možná je, že se na území Čech jahody začaly pěstovat až v 19. století.

Ovoce pro všechny?

košíček jahodBohužel někdo může být na tuto letní pochoutku alergický a projevem takové alergie může být velmi často kopřivka nebo různé puchýřky v ústech a na rtech. Alergii na jahody často způsobuje vysoká koncentrace tříslovin nebo organické kyseliny, které ale jahodám dodávají jejich specifickou vůni a chuť.

  • Jahody nejsou vhodné ani pro osoby trpící střevním onemocněním, jelikož jejich malá zrníčka mohou dráždit střeva. Jedna jahoda může takových zrníček obsahovat až dvě stě.
  • Naopak jahody prospívají osobám trpícím dnou, revmatickým onemocněním, při onemocnění ledvin, jater, srdce, cév. Pro svůj vyšší obsah železa jsou vhodné pro chudokrevné osoby, díky vysokému obsahu antioxidantů je můžeme označit jako „bojovníky“ proti volným radikálům. U osob s kožními problémy se doporučují pleťové masky ze syrových plodů jahod, která působí protizánětlivě a hojivě.

Toto nízkokalorické ovoce vhodné i do redukčních diet se pyšní vysokým obsahem manganu, který pozitivně působí na metabolismus celého organismu. Bez manganu nemohou správně působit enzymy potřebné pro látkovou přeměnu. Jeho nedostatek se projevuje únavou, bolestmi kloubů, ušním šelestem nebo i přehnanou podrážděností.

V jahodách nalezneme dále i třísloviny, které působí protizánětlivě a antibakteriálně, kyselinu listovou, vitamín C a draslík.

Léčivé účinky jahod v kostce

  • Zbavují střeva jedovatých látek, zmírňují trávící obtíže
  • Posilují imunitní systém
  • Podporují krvetvorbu a růst buněk
  • Posilují kosti, vlasy, nehty a kůži
  • Zvyšují sexuální libido
  • Působí protizánětlivě a antibakteriálně

Co si z jahod připravit?

pleťová maska z jahodZkusit můžete třeba očistnou kúru pro odstranění škodlivých látek. A až budete samotných čerstvých jahod nasyceni, můžete si z nich připravit nejrůznější dobroty - od koláčů, dortů, sladkých knedlíků přes domácí zmrzliny, koktejly či drinky, až po oblíbené marmelády. Anebo otestujte domácí jahodovou pleťovou masku pro vyživení a zahojení pokožky.

Opravdové a chutné jahody jsou jednou za rok. Nepromeškejte proto jahodovou sezónu, která je právě v plném proudu, a vyrazte do svých zahrad nebo na samosběr!

Zdroj obrázků v textu: Shutterstock.com
Zdroj informací: Oberbeil, K., Lentzová, Ch. Ovoce a zelenina jako lék. 2001. Fortuna Print
Vitalia.cz, Ireceptar.cz, Jimejinak.cz
Mohlo by vás také zajímat: