Naše tělo vyžaduje pravidelný režim

Osmihodinové provozy na tři směny zásadně narušují běžný režim člověka. Nepravidelný režim, který takovýto způsob života přináší nám příliš nesvědčí. “Směnný provoz a s ním spojený nepravidelný režim bývá častou příčinou rostoucí tělesné hmotnosti, nebo patří mezi důvody, proč se nedaří hmotnost snižovat,” uvádí dietoložka Karolína Hlavatá.

Důvodů, proč tomu tak je, je řada - nemožnost se v práci najíst, celkově narušený denní rytmus nebo opomíjení pitného režimu. “Pokud se tomuto chcete vyhnout, dodržujte jednoduché pravidlo - zaměřte se na sestavení takového jídelníčku, který bude co nejvíce odpovídat běžnému jídelníčku,” radí dietoložka.

Co to obnáší?

Základem je nosit s sebou jídlo a to i včetně nápojů, protože by rozestup mezi jednotlivými jídly měl být 2,5 -3 hodiny. Vhodnou svačinou je například cottage sýr a zelenina, křehké chleby se žervé nebo tvarohovou pomazánkou, zelenina, ovocný salát s jogurtem, celozrnné pečivo pomazané margarínem, se šunkou a sýrem, zelenina, pudink s ovocem, musli tyčinka s vysokým podílem ovoce a bílá káva.

Problémy se stravování mají například prodavačky, které nesmí opustit své místo. Pro ně je dobrou volbou jogurtový nebo jiný zakysaný mléčný nápoj. Pro zvýšení nutriční hodnoty můžete přisypat namleté vločky, ořechy nebo sušené pšeničné klíčky. O pauze se rozhodně najezte a napijte. Z nápojů jsou ideální jsou ovocné nebo zelené čaje, stolní vody ochucené kapkou citrónu, občas ředěný džus s vodou.

Příklad jídelníčku při směnném provozu od 19:00–03:00

večeře  18:00 

100 g těstoviny, 150 g drůbeží maso, 250 g dušená zelenina

přesnídávka 21:00

jablko

přesnídávka 24:00–01:00

50 g celozrnné pečivo, 100 g tvarohová pomazánka, zelenina

přesnídávka 03:00

jogurt

oběd 12:30

150 g brambory, 150 g rybí filé, 250 g zeleninový salát