Bolesti hlavy můžeme rozdělit na primární a sekundární. Primární bolesti nejsou projevem nějakého dalšího onemocnění a jejich příčina je velmi často ne zcela objasněna. Patří mezi ně například migréna.

Sekundární bolesti jsou příznakem onemocnění nejen v oblasti hlavy. Patří sem mimo jiné bolesti způsobené onemocněním krční páteře, zubů, dutin, očí. Z dalších příčin zmíním například stres, napětí, cévní mozkové příhody, meningitidy, nízký nebo naopak vysoký tlak krve.

Jak se zbavit bolestí hlavy?

Pokud nechcete bolest hlavy řešit farmakologicky, můžete zkusit některý z následujících tipů.

Zacvičte si

Velká část bolestí hlavy může vzniknout při dlouhodobém nesprávném držení těla například v sedavém zaměstnání. Protáhněte si ztuhlé šíjové svalstvo a běžte se na chvíli projít na čerstvý vzduch.

Pravidelně a dostatečně spěte

Ač to zní k nevíře, častým zdrojem bolestí hlavy je i nedostatek spánku. Spěte alespoň šest hodin a snažte se o víkendech spát stejně dlouho jako přes týden.

Akupresura

Akupresura je tradiční čínská léčebná metoda, během které se vyhledávají a stlačují specifické body na povrchu těla. První bod, který můžete zkusit, se nachází na pravé ruce, a sice mezi palcem a ukazovákem. Přibližně tam, kde končí rýha v pokožce, oba prsty přitisknete k sobě. Druhý bod se  nachází na vnitřním konci obočí. Třetí bod je na vrcholu přední části hlavy. Masáž všech bodů provádějte přibližně po dobu pěti minut, tlak střídavě zvyšujte a uvolněte. Stlačení by mělo trvat přibližně pět sekund, uvolnění tři sekundy.

Aromaterapie

Jedná se o metodu, která využívá působení rostlinných silic na živý organismus. Vonné látky mohou být aplikovány ve formě inhalace, můžeme je přidat do koupele nebo vtírat do kůže formou masáže. Pozitivní účinky proti bolestem hlavy mají silice levandule, citronu, eukalyptu nebo máty.

Stravovací návyky a pitný režim

Vyhněte se potravinám, které, které vám způsobují bolest hlavy. Mohou to být například citrusy, tučná jídla, alkohol nebo čokoláda. Snažte se stravovat pravidelně, dbejte na pravidelný přísun čerstvého ovoce a zeleniny a dostatečný pitný režim.

pitný režim  

Nedostatečný pitný režim může stát v pozadí bolestí hlavy, u starších lidí i stavů zmatenosti. 

Pít bychom měli v průběhu celého dne, není dobré pít nárazově ve velkých dávkách.

Více v článku: Nezapomínejte na pitný režim

Pokud je bolest hlavy náhlá a velmi silná, často se opakuje nebo má-li tendenci se zhoršovat nebo je spojená s poruchou vědomí, je třeba navštívit lékaře, aby vyloučil možné závažné onemocnění.