Pro co nejlepší chuťový požitek je samozřejmě nejlepší konzumovat pečivo čerstvé a kupovat jen tolik, kolik stihnete daný den sníst. Ale při hektickém životním stylu oceníme, když můžeme kdykoli sáhnout do kredence po chutný kousek pečiva.

Tipy nejen pro chleba

Chleba byl základní potravinou našich předků a vždy se těšil velké úctě. Zpravidla se pekl jednou za 14 dní, později i jednou za týden a mezi pečením vydržel dobře konzumovatelný.

Během stárnutí chleba dochází v jeho střídě ke změnám. Z fyzikálně chemických důvodu je proto optimální teplota pro jeho skladování mezi 20–25 °C. Vyšší teploty by byly sice žádoucí, ale zase by vzrůstalo nebezpečí plísně. Pečivo je také nutné chránit před působením světla a vzduchu. Nikdy neuchovávejte chléb v ledničce.

Při zmíněné teplotě se doporučuje zabalit chléb do čisté utěrky nebo plátna, aby mohl chléb dýchat, a uchovávat jej ve speciální nádobě, chlebovce. Ta bývá nejčastěji vyrobena ze dřeva nebo smaltu. Nádobu na chléb byste měli pravidelně čistit.

Z uvedeného vyplývá, že mít chleba a ostatní pečivo v igelitovém sáčku či tašce rozhodně není optimální. Papírový pytlík je mnohem lepší řešení. Sehnat se dají také bavlněné sáčky, které se hodí jak pro uchovávání chleba, tak ostatního pečiva.

Vhodnou variantou k uskladnění pečiva jsou i dnes oblíbené vakuové dózy, z nichž se pumpou odsaje vzduch. Potraviny v nich vydrží mnohem déle.

Pečivo můžeme i zamrazit

Uskladnění pečiva při teplotách nižších mínus 18 °C zabraňuje jeho stárnutí. Uchovat ho tak můžeme týdny až několik měsíců.

Abyste se mohli po rozmrazení těšit na chutné kousky, zamrazuje pečivo co nejčerstvější a ve vhodných umělohmotných obalech. Praktické je, pokud si rozměrnější pečivo nakrájíte. V případě potřeby si pak vyndáte vždy jen požadované množství.