Ovoce nebo zelenina?

Z hlediska botanického patří rajčata paradoxně mezi ovoce, nicméně nízký obsah cukru, chuťový profil a použití v kuchyni je řadí spíše mezi zeleninu. Rajčata mají vysoký obsah vody, nízký obsah tuku a tím i nízkou energetickou hustotu, obsahují v menším množství vitaminy B3, B6, kyselinu listovou, vitamin C a E, barviva ze skupiny karotenoidů (lykopen, beta-karoten) a různé polyfenoly s antioxidačním účinkem, draslík a vlákninu. Obsah vitaminu C lze považovat za významnější, překračuje 15% referenční hodnoty příjmu ve 100 g rajčat. Draslík patří mezi důležité minerální látky hrající pozitivní roli při udržování normální hladiny krevního tlaku.

Kečup – oblíbený výrobek připravený z rajčat

Kečup se nejčastěji používá k dochucení jídla, jak hotového, tak i jako surovina při vaření. Produkt pochází s největší pravděpodobností z Asie. Název „kečup“ je odvozen z čínského výrazu ke-tsiap (omáčka na ryby). Hlavní surovinou je rajčatový protlak, ve výrobě se dále používá koření, ocet a další přísady. Díky přídavku cukru a soli a konzumaci kečupu spojené s uzeninami, hamburgery, hranolky bývá často vnímán jako „junk food“, produkt rychlého občerstvení s vysokou energetickou hustotou a nevhodného nutričního složení.

   Kečup podle zákona

   Podle české legislativy musí kečup obsahovat alespoň 7 % sušiny (stanovené refraktometricky)    pocházející z rajčatové složky, což zaručuje určitý minimální podíl rajčat použitých ve výrobě    (Vyhláška č. 157/2003 Sb. v platném znění). Podstatnou složkou kvalitního kečupu jsou rajčata.    Jedna středně velká lahev kečupu (450 g) je vyrobena přibližně z 9 až 11 rajčat a jedna porce o    velikosti 15 g odpovídá jedné třetině čerstvého rajčete.

Kečup, jeho výživová hodnota a jak ji vylepšit

Při posuzování výživové hodnoty kečupu hraje nejdůležitější roli obsah soli a přidaného cukru. Česká republika patří mezi země s nejvyšší spotřebou soli v Evropě. Vysoká spotřeba soli negativně ovlivňuje krevní tlak. Proto je žádoucí si vybírat potraviny, které přispívají k menší spotřebě soli. Podobným způsobem je sledován i obsah přidaného cukru. Přidaný cukr zvyšuje energetickou hodnotu potravin, aniž by poskytoval jakoukoliv další přidanou výživovou hodnotu. Proto je rovněž žádoucí snižovat i obsah přidaného cukru ve výrobcích. Varianty s nižším obsahem soli a přidaného cukru lze doporučit jako součást pestré nutričně vyvážené stravy.

Mezinárodní vědecký výbor Choices International, který se snaží propagovat výrobky s nižším obsahem rizikových živin jako nasycených mastných kyselin, transmastných kyselin, sodíku a přidaného cukru stanovil pro omáčky kritéria s limitním obsahem sodíku 750 mg na 100 g výrobku a energie 100 kcal na 100 g. Řada kečupů na trhu má vyšší obsah soli a většina kečupů prodávaných v obchodní síti překračuje energetickou hodnotu, právě díky vyššímu obsahu přidaného cukru.

V České republice je celosvětový program Choices reprezentován obecně prospěšnou společností Vím, co jím a piju.

Nová varianta kečupu 

Značka Hellmann‘s nyní přichází na trh s novou variantou kečupu, která splňuje kritéria pro udělení loga „Vím, co jím“. Kritický obsah přidaného cukru je snížen za použití sladila z rostliny Stevia rebaudiana. Kečup obsahuje o 50 % méně cukru než další varianty značky Hellmanns΄. To významně snižuje energetickou hodnotu kečupu bez kompromisů v chuti výrobku. Jedna porce (polévková lžíce – 15 g obsahuje jen 35 kilojoulů / 10 kilokalorií).

Vyzkoušejte novou variantu kečupu Hellmann‘s s logem „Vím, co jím“. V prodeji je od začátku dubna 2014 a balení kečupu (450 g) koupíte asi za 44 Kč.