Zkusili jste sušené potraviny?

Sortiment sušených potravin je docela široký a každý si jistě vybere to, co mu bude nejvíce chutnat. Potraviny si můžete usušit i sami doma! Výborné jsou například sušené kousky ovoce, ale i zeleniny nebo masa.

Sušení jako dobrý způsob konzervace

Výhoda sušených potravin je především v tom, že sušení je dobrý způsob konzervace, potraviny tedy déle vydrží, aniž bylo nutné přidat konzervační látky. Na druhou stranu sušením rozhodně potravina neztratí své živiny ani energii. Ba naopak, stejné množství sušené potraviny má energie mnohem více. Obsah bílkovin, tuků a sacharidů ani většiny minerálních látek se významně nezmění. Je ale důležité pamatovat na to, že sušené potraviny zcela nenahradí ty čerstvé. Jsou však dobrým společníkem na cesty.

Co je pro sušení potravin důležité?

Při sušení potravin je důležité dbát na jejich čerstvost a zralost. Přezrálé nebo poškozené plodiny nejsou vhodné vůbec. V případě masa dávejte přednost masu libovému. Tuk totiž zpomaluje sušící proces a maso se může začít brzy kazit. Aby si potraviny zachovaly své původní vlastnosti jako chuť a aroma, měla by být zvolena vhodná metoda sušení a proces sušení by měl probíhat při teplotě, která nepřesáhne 50 °C.

Instantní pokrmy

  Knorr, bohatá pauza
 
Logo Vím, co jím na obale zaručuje nízý obsah soli a správný poměr tuků. 

Dalším typem jídla na cesty jsou instantní pokrmy, které stačí ve většině případů pouze zalít vodou. Ideálním příkladem jsou instantní polévky. Zde je ale důležité hlídat obsah soli, celkový podíl tuků, nasycených a trans masných kyselin. „Můžete ale zvolit polévku s logem Vím, co jím, kde máte jistotu, že obsahuje přiměřené množství energie, soli, cukrů, nasycených mastných kyselin a trans mastných kyselin,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Skvělým příkladem jsou polévky od značky Knorr. Značka Knorr dbá na kvalitní výběr surovin, ale i na perfektní způsob jejich zpracování. Suší se pouze zelenina a bylinky v nejlepším stavu.  A věřte nebo ne, výživovou hodnotou se tyto polévky mohou skoro rovnat s tou doopravdy „domácí“.

Co takhle instantní kaše?

Instantní kaše na cesty určitě ano, ale opět je důležitý jejich výběr. „Nevýhodou některých instantních kaší je to, že často obsahují velké množství cukrů a překvapivě také mnohdy sodíku. Oproti tomu obsah vlákniny bývá často nízký. Přeslazené instantní výrobky s vysokým zastoupením cukrů a nízkým obsahem vlákniny mají vysoký glykemický index a zasytí na kratší dobu,“ upozorňuje Karolína Hlavatá. Při výběru je tedy důležité dbát na složení výrobku a vybírat ty, které obsahují více vlákniny a naopak méně cukru. I v tomto případě vám může pomoci logo Vím, co jím, podle kterého jednoduše poznáte, po které kaši můžete sáhnout.