Medikamenty pomáhající v boji s obezitou skutečně existují. Jsou to ale opravdu ony zázračné pilulky, které vše vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku?

Zaměříme-li se na prověřené léky, které jsou otestované a schválené asociacemi pro kontrolu potravin a léčiv, fungují tyto farmaka na základě několika principů. Buď potlačují chuť k jídlu, zrychlují metabolismus, nebo zabraňují vstřebávání tuků z jídla.

Na českém trhu je dostupných několik léků. Některé jsou na předpis, jiné jsou volně dostupné. Jejich užívání je normované a smí se nasadit až od určitého stupně indexu tělesné hmotnosti. Většina těchto prostředků má bohužel různé vedlejší účinky, jako jsou například střevní potíže, bolesti hlavy, nevolnost a některé jsou také návykové.

Tyto léky mohou při těžších stupních obezity nebo v případech, že selhaly ostatní způsoby léčby, skutečně pomoci. V žádném případě však neřeší hlavní příčinu nadváhy a obezity u většiny lidí, tj. nesprávné stravovací návyky. Ty vedou k tomu, že dlouhodobě přijímáme více energie, než činí náš výdej.

Trvalé řešení je jen na nás                               

Zázračný lék na obezitu by musel umět změnit naše myšlení a návyky. Jen tak bychom mohli s tímto problémem zatočit dlouhodobě, a nikoli jen na čas a po vysazení léku opět začít nabírat.

Pokud by bylo vůbec možné vyvinout lék, který by výrazně řešil obezitu, neznamenalo by to ani plus pro naše celkové zdraví a seberozvoj. Bojujeme-li totiž s obezitou, učíme se jíst kvalitněji, zařazovat do svých životů sportovní aktivity anebo třeba zvládat stres a nezajídat ho. A máme také radost z úspěchů, nabytých poznatků i získaných návyků. A to by nám žádný lék nemohl nabídnout.