Celý den se hlídáte, jíte pravidelně každé dvě a půl až tři hodiny, vyhýbáte se sladkému, chodíte cvičit, ale večer s kamarádkou nebo partnerem si nedokážete odpustit skleničku, dvě, tři, ... Víno, pivo, koktejl nebo dokonce panáka něčeho ostřejšího. Právě alkohol může být příčinou, proč se nemůžeme zbavit tukových zásob, zejména v oblasti břicha. Ne nadarmo se „pupku“ přezdívá pivní.

Sklenička nebo dvě?

„Alkohol sám o sobě je hodně energetický, jeden gram alkoholu má 29 kJ,“ konstatuje dietoložka Karolína Hlavatá a vypočítává, že povolená denní dávka pro ženy je deset gramů alkoholu, což je 125 ml vína nebo třetinka piva. Pro muže je to dvacet gramů. A právě v létě bývá toto doporučované množství často překračované. Dávejme si pozor na dvanácti i desetistupňové pivo. Čím menší stupeň alkoholu, tím méně přijmeme energie,“ uvádí Karolína Hlavatá.

Kolik obsahuje energie?

 

 

 

Víno bílé 0,1 l 

230 kJ

 

pivo, nealko

Logo Vím, co piju najdete na nealkoholickém pivu Zlatopramen. 

Víno červené 0,1 l

275 kJ

 

Pivo 10° 0,5 l

655 kJ

 

Pivo 12° 0,5 l   

942 kJ

 

Pivo nealkoholické 0,5 l

400 kJ

 

                                                                                           

                                                  

 

 

Co si dát?

„Nejvhodnější je například naředěné víno - střik. Čtyři deci vody, deci bílého vína. Můžete si přidat i led. Nebo malé pivo, samozřejmě vhodnější je nealko, má méně energie,“ radí doktorka Karolína Hlavatá.

Určitě bychom neměli míchat alkoholické nápoje, pokud si chceme dělat mix, tak jen s vodou či sodovkou. „Určitě ne se sladkými džusy, pak je příjem cukrů, energie opravdu velký,“ upozorňuje dietoložka Hlavatá.

Víno si vychutnejte

Máte-li rádi kvalitní vína, byl by hřích je ředit vodou. „V tom případě si vybírejte spíše sušší vína. Klidně si je vychutnejte, dejte si dvě deci a k tomu čtyři deci vody. A opravdu si kvalitu vychutnávejte,“ dodává Karolína Hlavatá.