Pojďme zavítat do tajů asijské kuchyně. Lotos patří již po staletí do asijského jídelníčku, nechme se inspirovat jeho účinky a použitím a rozšiřme si rejstřík potravin, které můžeme využívat v kuchyni!

Lotos, symbol čistoty a osvícení

Lotosy jsou velkokvěté vytrvalé vodní leknínovité rostliny s tlustými oddenky plazícími se v bahně. Velké široké listy plovoucí na vodě jsou dlouze řapíkaté a velké bílé květy vykukují na dlouhých stopkách nad vodou. Lotosů je více druhů, nás ale bude zajímat lotos pravý (také „indický“ či „ořechonosný“, Nelumbo nucifera), pocházející z Indie a pěstovaný v Indii, Číně a Japonsku.

Lotos poskytuje jedlá semena a dužnatý, na škrob bohatý oddenek. Ve starověku byly lotosy považovány za posvátné rostliny a dodnes jsou námětem výtvarného umění a literatury Egypta, Indie a Japonska. Květy lotosu byly ve Starém Egyptě symbolem slunce. V buddhismu představují posvátný symbol čistoty, plodnosti a životní cyklus lotosu, který se rodí ze semene v bahně na dně vodní nádrže, prorůstá vodní hladinou a rozkvétá ve světle slunce, symbolizuje cestu životní moudrosti.

LotosLotos jako lék i součást našeho jídelníčku

Všechny části lotosu (oddenek, listy, semena a květy) jsou jedlé a navíc mají léčebné účinky.  Oddenky lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy jako sušená smetanově bílá kolečka nebo ve formě prášku. Na světových trzích se prodávají i čerstvé oddenky. Používají se i s rýží vařená semena (oříšky), která se vyznačují příjemně sladkou ořechovou chutí. 

Pomocník při léčbě nachlazení, kašle i astmatu 

Lotos obsahuje medicínsky cenné látky asparagin, nelumbin, vitamíny (A, B3 ad., oddenek je bohatý na vitamin C) a minerální látky (fosfor, draslík ad.). Asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích cest, odstraňuje z těla nebezpečné metabolity toxické pro mozek. Asparagin dále podporuje léčbu syndromu chronické únavy, dynamizuje a zvyšuje vitalitu a je doporučován v případech impotence. Nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů. Lotosový škrob obsahuje 13 % jednoduchých cukrů a je dobrým a zdravým zdrojem energie. Lotos pomáhá při léčbě nachlazení, kašle, astmatu, plicních i ledvinových potíží.

Jak se lotos pěstuje?

Lotos není na pěstování příliš náročný, vyžaduje však pěstování ve vodě teplé více než 20 °C, ideálně až kolem 25 °C, a dostatek světla. Lotos roste z bahnitého či štěrkovitého substrátu položeného minimálně 30 cm pod vodní hladinou.  Lotosy nesnášejí mráz, a pokud byste je chtěli pěstovat ve venkovním jezírku, musíte je včas přemístit na zimní stanoviště. Lotosy je možné během sezóny přihnojit. Vhodnější pro vývoj květů je pěstování ve skleníku nebo v zimní zahradě, kde teplota vody méně kolísá a dosahuje vyšších hodnot.  V zimním období může být teplota vody trochu nižší, ale neměla by klesat pod 10 °C.

Recepty aneb lotos patří do kuchyně!

Lotosový oddenek lze upravit jako sladké lotosové chipsy, z kořene lotosu lze připravit čaj a můžeme ho použít také do polévky.

Kinpira renkon – Lotos po japonsku

Kinpira renkon je dušený lotosový kořen. Renkon je v Japonsku považován za jídlo přinášející štěstí.

K přípravě tohoto pokrmu budeme potřebovat:

350 g renkonu (lotosového kořenu), oloupaného a nakrájeného na tenká kolečka

90 g mrkve, oloupané a nakrájené na tenká půlkolečka

2 čajové lžičky rostlinného oleje a 1 lžička sezamového oleje

1 lžíce saké

1 lžíce cukru

1 a 1/2 lžíce mirinu (slazeného japonského rýžového vína) – můžeme nahradit trochou balzamikového octa smíchaného se lžičkou japonského saké

1 lžíce sójové omáčky

1 lžička sezamových semínek

Příprava

Namočte plátky lotosového kořenu po dobu 5 až 10 minut do vody. Poté vodu slijte a vysušte lotos papírovými ubrousky. Rozehřejte olej ve velké pánvi. Plátky mrkve a lotosu smažte pár minut na mírném ohni. Přidejte saké a smažte dál, dokud se kapalina nevypaří. Přidejte mirin a cukr a za stálého míchání smažte, dokud se kapalina znovu nevypaří. Dále přidejte sójovou omáčku a za stálého míchání rychle smažte. Na závěr vypneme sporák a posypeme sezamovými semínky.

Přejeme Vám, aby Vám lotos dodal potřebné zdraví, ale i duševní sílu a životní energii!

 

Hlavní zdroje informací v článku:

http://www.semena-rostliny.cz/article/74-kvety-lotosu-na-zahrade