Pojďme se na pitný režim zaměřit ale o trochu blíže. “Pro udržení našeho zdravotního stavu je vždy nutné dodržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Pitný režim je velice individuální a každý na sobě pozná, kolik mu stačí,” uvádí nutriční terapeutka Veronika Jirkalová. Optimálně bychom však měli vypít denně kolem 2-3 litrů tekutin. Známé je také pravidlo, že pít bychom měli ještě před tím, než začneme pociťovat žizeň. Člověk denně vyloučí průměrně 2,5 litru vody močí, stolicí, dýcháním a kůží. Organismus však potřebuje vyrovnanou vodní bilanci a tak by tyto ztráty měl uhradit jejím příjmem.  

2-3 litry denně, v některých případech i více

Při namáhavé sportovní aktivitě či ve vysokých teplotách, je ale lepší svůj příjem tekutin zvýšit. Množství tekutin, které bychom měli vypít, se odvíjí například i od výšky, tělesné hmotnosti, pohlaví, krevního tlaku, stavu ledvin, druhu oblečení, proudění vzduchu, teplotě těla, zavodnění organismu, množství a složení stravy (voda, sůl, bílkoviny, kalorie),” doplňuje nutriční specialistka.

Stále tak platí pravidlo, že kdo má padesát kilogramů, má nižší potřebu tekutin než člověk, který váží sto kilogramů, méně se potí a nepotřebují tedy takový přísun tekutin. Větší spotřebu tekutin budou mít i ti, kdo vykonávají těžkou fyzickou práci nebo pracují například v horkých provozech. Pitný režim se také liší s roční dobou, fyzickým stavem, zda bereme nějaké léky, nebo zda jsme v prostředí, kde je klimatizace. Ta chuť na vodu snižuje.

Příliš slaná či sladká strava vyžaduje vyšší příjem tekutin

Potřebné množství tekutin ovlivňuje mimojiné i jídelníček. “Je-li základem ovoce, zelenina a mléčné výrobky, může být příjem tekutin o něco málo nižší,” podotýká Jirkalová. Mezi potraviny s vyšším obsahem vody se řadí například ananas, broskve (ty jsou z téměř 90 % voda), dále například salátová okurka a rajské jablíčko (až z 95 % voda). Nahrazovat za vodu je však jednoznačně nelze, především po ovoci by měla následovat sklenice čisté vody.   

Vyšší pitný režim je vyžadován u těch, kteří konzumují příliš slanou a sladkou stravu s vysokým obsahem energie. 

Všeho s mírou

Přesto, že je příjem tekutin velmi důležitý, jejich nadměrný přísun může vést ke zdravotním potížím. “Může dojít k převodnění, tedy ke stavu, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a srdce. V extrémních případech může vést k jejich selhání,” popisuje terapeutka. K převodnění ale dochází zpravidla při tzv. nárazové konzumaci tekutin (například 5,0 litrů naráz).