Máslo

Výrobek ze sladké nebo zakysané smetany. Aby mohl být výrobek označen názvem máslo, musí obsahovat 80 – 90% mléčného tuku, maximálně 16% vody a nanejvýš 2% tzv. tukuprosté mléčné sušiny. Spousta lidí ho upřednostňuje především pro jeho chuť, která je ve srovnání s margarínem jasným vítězem. Ale v případě složení tomu tak již není. Tento boj vyhrává na plné čáře kvalitní margarín. I tak ale není nutné máslo z jídelníčku zcela vyřadit. Stačí konzumaci omezit a dopřát si ho  v rozumných dávkách. Záleží na tom, kolik živočišných tuků již konzumujeme v skryté formě v mase, masných a mléčných výrobcích. Pokud jich sníme více, měli bychom máslo konzumovat jen výjimečně nebo je úplně vynechat.

Máslo obsahuje vysoký podíl špatných tuků - nasycených mastných kyselin pocházejících z mléčného tuku (více než 60%) asi 3 % trans mastných kyselin. Nasycené mastné kyseliny naše tělo nepotřebuje přijímat v potravinách. Tělo si je umí vytvářet samo. Jejich nadměrná konzumace způsobuje růst hladiny cholesterolu v krvi a vznik srdečně – cévních onemocnění. Máslo obsahuje srovnatelné množství vitamínů A a D jako margarín, ale oproti margarínu obsahuje mnohem méně vitamínu E, neboť ten pochází převážně z rostlinných zdrojů. V olejích je totiž vitamín E obsažen přirozeně. Vyšší obsah vitamínu E je jednou z výhod rostlinných tuků oproti máslu.

Margarín

První margarín se objevil před více než 150 lety a název dostal na základě své perlové barvy. Název margarín byl odvozen z latinského názvu pro tuto barvu – margarita.

Margaríny bývají někdy mylně považovány za náhražky másla. Ale není tomu tak. Ve skutečnosti představují tu správnou cestu, po které se vydat pokud chceme zvýšit konzumaci  dobrých tuků – nenasycených mastných kyselin. Margaríny jsou vyrobeny z kvalitních  surovin, pocházejících z přírody – z kvalitních rostlinných olejů, tuků a vody. Nejedná se tedy o žádnou „umělotinu“, jak se stále většina spotřebitelů domnívá.  

   
   

„Na rozdíl od másla nebo sádla kvalitní margaríny, vyrobené z rostlinných olejů a tuků, neobsahují cholesterol. Mají i vyvážené složení mastných kyselin s vysokým podílem polynenasycených mastných kyselin,“ zmiňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Ale i mezi margaríny je důležité vybírat. Mohou se například lišit celkovým množstvím tuku, ale i jeho kvalitou, obsahem soli, obsahem jednotlivých mastných kyselin, z nichž je nejdůležitější věnovat pozornost polynenasyceným mastným kyselinám omega 3 a omega 6, které jsou potřebné např. pro normální růst a vývoj dětí. Výrobky s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6 přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, a tím pomáhají udržovat srdce zdravé. Vždy je nutné upřednostňovat výrobky s co nejvyšším obsahem nenasycených a s co nejnižším obsahem nasycených mastných kyselin. Za iniciativu Vím, co jím doporučujeme výrobky Rama a Flora , které jsou označeny logem.

Závěr?

Pokud se cítíte být ve skvělé kondici a nemáte žádné zdravotní potíže, máslo ze svého jídelníčku vyřadit zcela nemusíte. Nicméně i tak je dobré mít doma v lednici obě varianty a jejich konzumaci střídat. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, zvýšeným cholesterolem, cukrovkou či chorobou cév, vsaďte na margarín a máslo raději vynechejte úplně.