Vynechávání mléčných výrobků

Pokud máte laktózovou intoleranci či alergii na mléčnou bílkovinu, je pro vás vhodné se mléku a mléčným výrobkům vyhýbat. Pokud ale netrpíte ani jednou zmiňovanou poruchou, není třeba z běžného jídelníčku tyto potraviny vylučovat.

  • Zbytečně se připravíte o řadu kvalitních potravin, které jsou zdrojem všech makronutrientů (sacharidů, tuků a bílkovin), velké většiny vitamínů a dobře vstřebatelného vápníku. Bezlaktózové tudíž neznamená zdravější!

Vynechávání lepku

pečivo bez lepkuDalším současným trendem je vylučování lepku z jídelníčku. Pokud nejste celiak, pro kterého je jedinou možností přísné dodržování bezlepkové diety, není třeba se lepku zříkat.

Lepek zdravým lidem nezalepí střeva, nezpůsobí záněty ani neudělá tzv. „moučné“ břicho.

  • Nápis gluten-free vám tedy rozhodně nezaručuje, že je daná potravina zdravější! Jen vás informuje o tom, že neobsahuje lepek.

Celozrnné vs vícezrnné a cereální pečivo

Pokud se rozhlédnete po prodejně s pečivem, najdete u produktů mnoho názvů, které vám přijdou téměř shodné – celozrnné, vícezrnné, cereální či dokonce multicereální. Ale rozdíly jsou v nich velké! Ne každá tmavá houska posypaná zrníčky je ta nejlepší varianta.

  • Celozrnné potraviny jsou takové, které obsahují minimálně 80% celozrnné mouky z celkové hmotnosti pečiva. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, obsahují vitamíny a minerály. Mají nízký glykemický index a po jejich konzumaci máme pocit sytosti. A oproti ostatnímu pečivu jsou tmavší.

Ne ale každé tmavé pečivo je celozrnné, výrobci umí obarvit i pšeničné pečivo třeba ječmenem či karamelem. Oproti tomu vícezrnné pečivo musí obsahovat minimálně 5% jiné mouky, než je pšeničná nebo žitná. A cereální pečivo?

  • Tento pojem není definován českou legislativou, takže se za ním může skrývat jakýkoliv výrobek, který obsahuje cereálie – obiloviny. Tedy i klasický bílý tukový rohlík. Dávejte si proto dobrý pozor, co vlastně kupujete.

Zdravé potraviny v neomezeném množství

smoothieA pak je tu další omyl. To, že je něco zdravé, ještě neznamená, že to mohu konzumovat v jakémkoli objemu.

V rámci zdravého stravování je důležité i množství. A proto není dobré přejídání se, byť zdravými potravinami.

Jednou z častých chyb je popíjení ovocných smoothies. Proti konzumaci čerstvého ovoce rozhodně nic nenamítáme, klidně i v rozmixované podobě.

  • Ale pokud si uděláte nápoj ze 2 banánů, 2 pomerančů, jablka, mrkve a borůvek, je to velká porce kalorií.

Vyřadit všechna „éčka“ v potravinách

Pozor na častý omyl, že každé „éčko“ obsažené v potravině je hrozba. Velké množství z nich jsou synteticky připravené látky, kterým je lepší vyhnout či jejich konzumaci omezit na minimum. Ale v seznamu všech „éček“ jsou i přírodní látky, které jsou pro nás přínosné.

  • Třeba E 101 je vitamin B2, E 160a karoteny, E 300 vitamin C či E 406 agar.

Nezapomínejte, že základem zdravého stravování je pestrá strava, založená zejména na kvalitních, minimálně průmyslově zpracovaných potravinách a v adekvátním množství. Nenechte se klamat marketingovými triky a vlivy mediálně známých osobností a používejte zdravý rozum a rady opravdových odborníků.