Jak si k nim člověk sedne, slupne jich celo mísu jako by nic. I během dne, když nás přepadne ve spěchu hlad, pomůže v lahůdkářství koupený chlebíček. Jíst je, nebo nejíst? Co na nich může být pro náš organismus rizikového? Největší úskalí je v nás. Záleží totiž na tom, z čeho je připravíme, nebo jaké si v lahůdkách koupíme. Z pohledu zdravé výživy bychom měli přibrzdit zejména u klasiky a naopak vsadit na nové trendy.

Pozor na majonézu

Největším rizikem jsou podle dietoložky Karolíny Hlavaté chlebíčky, jejichž základem jsou majonézové saláty, například vlašský nebo bramborový. „Jsou poměrně energetické a navíc nyní v létě majonéza či vejce, které se používají na ozdobení, bývají líhní pro bakterie, zejména salmonelózu,“ objasňuje.

Hladové, ale vysoce energetické

Dalším problémem u typických chlebíčků je veka. V obyčejné bílé není příliš vlákniny, a tak nás nezasytí. Máme pak tendenci sníst chlebíčků velké množství. „Na jednu stranu sacharidovo-tučný chlebíček neukojí náš hlad, přitom jeho energetická hodnota je vysoká,“ upozorňuje Karolína Hlavatá. A tak chlebíčky s majonézou, máslem, suchým salámem, kde je tuk na tuku a na bílém pečivu, nebrat. To všechno jsou důvody, proč lékaři lidem, kteří bojují s nadváhou tuto lahůdku nedoporučují.

I rajské jsou zrádné

I když se na první pohled zdá, že zdravé budou klasické rajčatové chlebíčky – bílá veka, rajčata, na nich tatarka či majonéza a cibulka - ani ty nejsou ideální a není to jen v majonéze. „Jsou chutné a proti rajčatům nelze nic namítat. Problém je ale v tom, že tělu přitom dodáme zejména sacharidy a tuk, minimum bílkovin, takže nás nezasytí. Abychom neměli hlad, sníme pak půlku veky se skleničkou tatarky a ani si to neuvědomíme,“ vysvětluje Karolína Hlavatá.

Jděte novou cestou

Není ale třeba věšet hlavu. Stačí upustit od klasiky a vyrazit novou cestou. Místo bílé veky, můžeme použít celozrnné pečivo, žitný chléb. Místo majonézového salátu dobře ochucenou tvarohovou pomazánku. „Správný chlebíček by měl být bohatě obložený šunkou s sýrem. Velice dobré jsou zeleninové pomazánky. Vhodná je i rybí, nebo na chlebíček můžeme nakládat sledě a nazdobit ho cibulí. Dobrá je lučina, uzený losos a k tomu trochu rukoly,“ doporučuje dietoložka. Zdraví prospěšnější chlebíčky už lze podle ní koupit i v řadě lahůdkářství.

Hlavní jídlo i svačina

Dobré chlebíčky lze zařadit do jídelníčku kdykoliv během dne. „Jsou-li dobře obložené, a tudíž mají i odpovídající nutriční hodnotu, hodí se jako snídaně, večeře i jako svačina. Jde jen o množství. Ke svačině nám bude stačit chlebíček jeden,“ dodává dietoložka.

Tipy jak kvalitní chlebíčky nazdobit

  • Lilková pomazánka s rajčaty
  • Pomazánka z pečeného nebo vařeného masa, obložit hodně zeleninou
  • Jako základ, nebo na přizdobení kozí, nebo čerstvý sýr
  • Pomazánka ze sýru cottage a pečené nebo vařené červené řepy s trochou česneku, římského kmínu, lžička olivového oleje a na ozdobu řeřicha
  • Chlebíček z grahamového nebo celozrnného pečiva s tvarohovo-křenovou pomazánkou, ozdobený vlašským oříškem a kouskem mandarinky nebo pomeranče