Zrovna večer k televizi nejsou ořechy tím úplně ideálním mlsem, alespoň ne solené arašídy. A už vůbec ne v množství jednoho sáčku, tedy obvykle 100 gramů. Či dokonce jednou i víckrát větším balení, které obchodní řetězce nabízejí s nápisy jako „nejvýhodnější“.

Zpět ale k ořechům, právě teď je jejich čas. Na trhu jsou čerstvé z letošní sklizně, a ty jsou chuťově nejlepší. „Jsou prospěšné především složením obsažených tuků. Je v nich převaha mono a vícenenasycených mastných kyselin, které působí příznivě na srdce a cévy,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá s tím, že výjimkou je pouze kokosový ořech, který obsahuje nasycené mastné kyseliny. Tedy takové, které najdeme například tučném mase. „Mají také relativně vysoký obsah bílkovin, vlákniny, antioxidačních látek a dalších fytochemikálií,“ popisuje Karolína Hlavatá.

Na tlak a srdce

V ořeších je vysoký obsah draslíku, který snižuje vysoký krevní tlak. Dále hořčík. „Kardiologické společnosti uvádějí, že denní příjem zhruba 20 g ořechů je doporučovaný a prospěšný, protože v nich obsažené látky celkově působí dobře jak na hladinu cholesterolu, tak právě na srdce a cévy,“ konstatuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Pozitivně na cévy a celkově i na imunitní systém působí i takzvané omega 3 mastné kyseliny. Hlavně vlašské ořechy jich obsahují poměrně velké procento.

Madle jsou zároveň i velkou zásobárnou vápníku.

Ořechové špeky

Jste milovníky ořechů a není den, abyste po nich nesáhli? A doporučené množství překročíte hned mnohonásobně? Pak pozor! Na jednu stranu zdraví prospívají, ale jsou velmi tučné a rostou po nich špeky! „Nevýhodou je vysoký podíl tuku. Když někdo sní u televize 100 gramový pytlík ořechů jako mlsku, tak přijme podle druhu v průměru od 25 do 70 gramů tuku. Což je hodně,“ upozorňuje Karolína Hlavatá. Průměrný denní příjem tuku dospělého je 65 až 90 gramů. Pokud tedy ořechy jen mlsáte, nejsou součástí jídelníčku, pak se přebytek musí někde uložit...

Pozor na solené

Zcela nejhorší jsou na tuku pražené a solené ořechy. Slané podporuje chuť k jídlu, sníte jich více, a vysoký příjem soli zvyšuje krevní tlak a přispívá k obezitě a celkově k metabolickému syndromu.

Čerstvé, nebo pražené?

„Vždy je lepší konzumovat ořechy nepražené a nesolené. Sice rozdíl mezi ořechy čerstvými a praženými tak výrazný není, ale vlivem vysoké teploty se ztrácí antioxidační látky,“ upozorňuje Karolína Hlavatá. Jestliže jsou pražené na tuku, zvyšuje se v nich jeho již tak vysoký podíl. Obvykle se navíc ořechy praží na levných tucích, které obsahují nasycené mastné kyseliny.

Ořechy i dětem

Ořechy rozhodně ano i pro děti, ale vždy strouhané či namleté. Můžete jim je přidat do jogurtu, ranních cereálií...

Jezte je, i když chroupat nemůžete

„Ořechům se není potřeba vyhýbat ani ve vyšším věku, právě naopak. Je však potřeba, aby jsme nesnědli opět celý sáček na posezení, porce je 20 gramů. Když ji zařadíte do svého jídelníčku, tak je to fajn. Získáme řadu vitamínů, minerálních látek,“ konstatuje Karolína Hlavatá. Jestli máte problémy se zuby, opět si oříšky nastrouhejte či namelte. Stejně, tedy velmi najemno rozdrcené, by je měli jíst ti, kteří mají problémy se střevy. Mají diagnostikované takzvané výchlipky v tlustém střevě, divertikly.