Během dovolené oceníte i to, že při jejich přípravě nestrávíte příliš času u rozpálené plotny a pak při mytí použitého nádobí. Na přípravu studené polévky obvykle stačí nůž a prkénko na krájení a mixér. A máte-li vlastní zahrádku, ještě ušetříte. 

Hlavními ingrediencemi jsou zelenina či ovoce a bylinky. Jedná se tedy o vitamínové bomby, v nichž to cenné neničíme varem. V parnu nejspíš nebudete mít před druhým chodem chuť na teplou zimní bramboračku či hutnou gulášovku. V létě mnohem víc přijde k duhu polévka lehčí, která navíc zásobí organismus potřebným množstvím vody a vlákninou.

„Studené polévky jsou dobré také proto, abychom zeleninu dostali i do dětí, které ji často odmítají, nebo ji mohli jíst senioři, kteří mívají při konzumaci syrové zeleniny problémy kvůli chrupu či trávení,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Je to vhodná svačinka

Na rozdíl od ostatních polévek, letní studené jsou vhodnější jako první chod hlavního jídla, eventuálně jako svačina či druhá večeře. „Jako hlavní jídlo je samotná studená polévka málo. Výjimkou jsou polévky, v nichž je například kefír, jogurt, smetana. Pak je ale třeba k ní přikousnout nějaké pečivo nebo do ní přidat brambory,“ doporučuje dietoložka.

Není řešením nadváhy

Pozor, pokud se těšíte, že pomocí letních studených polévek do září snadno zhubnete, neradujte se příliš. „To není dobrá cesta. Ke zdravému a efektivnímu hubnutí se hodí jen jako ideální součást vyváženého jídelníčku, který ale musí obsahovat i dostatek bílkovin, sacharidů a zdroje dalších důležitých látek,“ varuje Karolína Hlavatá.

Kdybyste celé léto vydrželi jíst jen studené polévky, určitě by z vás nějaká kila spadla, ale především na úkor svalové hmoty, a to vašemu tělu neprospěje. „Jakmile pak dotyčný začne jíst zase normálně, má jo-jo efekt zaručený,“ varuje dietoložka.    

Rada na závěr. Studená polévka nemusí být vychlazena jako zmrzlina. Většinou stačí jen o několik stupňů nižší teplota. Prostě žádný extrém.

Zkuste si je připravit

Španělské gazpacho ocení milovníci rajčat. Recept na rajčatovou polévku najdete zde. Bulharský tarator si oblíbí ti, kteří mají rádi salátové okurky. Záleží ale na vaši fantazii, použít lze cokoliv, například cuketu, dýni, meruňky a další plody.

Studená letní melounová polévka

Meloun rozpulte, zbavte jadérek, nakrájejte na plátky a rozmixujte v mixéru s trochou cukru nebo stévií, která je vhodná i pro diabetiky nebo ty, kteří hubnou.

Pak oloupejte pomeranč a citron, zbavte je dužiny a nakrájejte na malé kousky. Zamíchejte je do polévky. Pokud se vám bude zdát kyselá, můžete ještě přisladit. Polévku dejte chladit na 2 až 3 hodiny do lednice. Před podáváním ji ozdobte tenkými plátky jahod.

 

Tarator

Potřebujete 2 salátové okurky, česnek, 250 g bílého jogurtu, trochu soli, bílý mletý pepř, mléko, kopr, olivový olej.

Jogurt nařeďte mlékem v poměru asi 1:2, osolte, opepřete a vmíchejte nakrájený kopr. Mísu vytřete nastrouhaným česnekem, přidejte nastrouhanou okurku, přilijte jogurt a kapku olivového oleje. Dobře promíchejte a dejte do ledničky. Každou porci můžete posypat nadrcenými vlašskými ořechy.