Tělesné a psychické projevy PMS

Vlivem kolísání hormonů v době před menstruací dochází k řadě tělesným a emočním výkyvům, projevující se individuálně a v různé intenzitě. Nejčastější tělesné příznaky PMS bývají bolesti hlavy, břicha, svalů či kloubů, napětí až bolestivost v prsech, zažívací potíže, nadýmání, zvýšení hmotnosti, akné, pokles výkonnosti a únava. Mezi psychické příznaky PMS nejčastěji patří prudké změny nálad, podrážděnost, napětí, depresivní stavy, vyšší vznětlivost a přecitlivělost, plačtivost a nespavost. Také se však v tomto období zlepšuje empatické cítění, citlivost a intuice.

Chuťové projevy PMS

V tomto období se obvykle ozývají silné a neodkladné chutě na sladké a jiné ne příliš zdravé dobroty. Nejde o vaši slabou vůli, ale o přirozenou potřebu těla vyrovnávat hladiny hormonů. Během PMS dochází ke zvýšení bazálního metabolismu a vyšší spotřebě energetického příjmu, proto ty chutě na energeticky vydatné potraviny, které chybějící energii doplní co nejrychleji. Cukr a tuk obsažený ve sladkostech podporuje tvorbu hormonů regulující naši psychickou stabilitu, a protože během PMS tyto hormony klesají, tak si je přirozeně snažíme vyvolat sladkostmi. Důležité je celkově mírně zvýšit příjem energie a uspokojit chutě nějakou zdravější variantou například kvalitní čokoládou, ovocem, tvarohový dezertem nebo ovesnými sušenkami.

PMS a hubnutí

Předmenstruační období je mnohdy velmi náročné pro ženy, které se snaží hubnout. Často totiž dochází k poklesu motivace, nechuti k jakékoli aktivitě, záchvatům přejídání či neodolatelné chuti na sladké a do toho všeho ta zvýšená hmotnost. Mnoho žen si však tyto PŘIROZENÉ a pouze DOČASNÉ stavy nespojí s PMS a selhání si vyčítají, připisují to své slabé vůli a mnohdy končí s pokusem o zdravější životní styl. Je důležité, aby žena předvídala toto období a zbytečně se nestresovala nebo na sebe nebyla naštvaná, protože to všechny ty nepříjemné projevy PMS ještě zhorší. Jde pouze o dočasné období a místo sebekritiky si raději dopřejte pár dní odpočinku, zdravější formy mlsání a nestoupejte v tomto období na váhu.

Na PMS jinak než léky

Těžší stavy PMS se léčí dokonce antidepresivy, analgetiky nebo hormony. Jsou však i přirozenější cesty, jak potíže zvládat či jim předcházet. Dopřejte si více odpočinku, spánku, kvalitního jídla, zkuste eliminovat stresující podněty (např. odložte důležité schůzky, jednání i hádky s partnerem). Právě v tomto období je důležité, aby se žena stáhla do sebe, neřešila všechny ostatní a dopřála si klid. Dovolila si být plačtivá, nepříjemná i unavená.

Co při PMS omezit

  • příjem soli a slaných potravin - sodík podporuje zavodnění a otékání, které jsou často příčinou zvýšené hmotnosti)
  • bílý cukr – sice nám na chvíli náladu i energii zvedne, ale o to větší je pak propad a způsobí ještě silnější chutě na sladké
  • nadměrný příjem kofeinu a alkoholu - podporuje podrážděnost a nespavost
  • intenzivní a náročné pohybové aktivity – jednou za měsíc nemusíte být 100 % výkonná

Co při PMS přidat

  • zdroje hořčíku, vápníku a vitamínů skupiny B, které mají uklidňující a antidepresivní účinky (např. listová zelenina, avokádo, banán, celozrnné obiloviny, semínka, vejce, jogurt, tofu)
  • bylinkové čaje na uklidnění – heřmánkový, ostružinový, třezalkový
  • sacharidy s nízkým glykemickým indexem, které snižují chutě na sladké a dodávají energii (např. celozrnný či žitný chléb, celozrnné obiloviny, luštěniny)
  • omega 3 mastné kyseliny, které zmírňují depresivní ladění a podrážděnost (např. mořské tučné ryby, semena, ořechy, rostlinné kvalitní oleje)
  • mírnou aktivitu na čerstvém vzduchu, která podpoří tvorbu endorfinů, zlepší trávení a ještě spálíte ty kalorie navíc
  • další zdroje uklidnění a lepší nálady (např. spánek, odpočinek, sex, relaxační cvičení)