O výživě 31. 8. 2021 | Tomáš Lebeda

Pestré svačiny plné živin do práce i do školy

I když jsou malé, jsou svačiny důležitou součástí jídelníčku. Dodají energii a zabrání vlčímu hladu, kdy sníte, nač přijdete. Při přípravě je třeba dbát na to, aby byly co nejpestřejší. Důležité je zajistit dostatečný energetický příjem i příjem všech pro tělo potřebných nutričních látek.

Foto - autor: Africa Studio /Shutterstock.com

Pestré svačiny plné živin

 • Zejména děti potřebují svačiny jak dopoledne, tak odpoledne. Některé nerady snídají a k obědu se dostanou nezřídka až kolem půl druhé odpoledne. Odpoledne pak potřebují sílu a energii na sport a kroužky. Svačiny jsou proto v jejich jídelníčku zásadní.

„Měla by obsahovat pečivo, nebo zdroj nějakého komplexního sacharidu. Nemusí to být nutně jen chléb nebo houska, ale například i tortilly, müsli, nebo méně doslazovaná müsli tyčinka. Samozřejmou součástí pak je ovoce a zelenina,“ doporučuje dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá Ph.D.

Moderní svačinový chléb

Svačinový chlébK tradičnímu svačinovému chlebu lze přistupovat i moderně. Můžete sobě do práce i dětem do školy ke svačině připravit celozrnný sendvič naplněný pomazánkou a zeleninou. Pečivo můžete též zapéct. Zvyšováním teploty pečiva však dochází ke zvyšování glykemického indexu celého pokrmu. Na pečivo lze namazat leccos a kreativitě se meze nekladou.

Například na 60 g žitného/celozrnného pečiva můžete přidat:

 • 30 g avokádo, 50 g hummus
 • 80 g paštika z tofu
 • 60 g brokolicová pomazánka (brokolice, sójová smetana)
 • 80 g luštěninová pomazánka a plátky ředkviček
 • 25 g arašídové máslo/kešu pomazánka, plátky banánu či jahod
 • 80 g pomazánka z červené řepy posypaná mungo klíčky
 • samozřejmě klasická šunka + sýr mají své stále místo

Myslete na bílkoviny

 • I ve svačinách musíme myslet na to, aby v jídelníčku nechyběly bílkoviny

„Jejich vydatným zdrojem jsou luštěniny. Ke zdravé svačině z nich můžeme připravit rozmanité pomazánky. Výhodou luštěnin je, že existuje hodně druhů a dají se z nich dělat nejen hutné pomazánky, ale hodí se do jakéhokoliv salátu a chutné a zdravé jsou i jejich klíčky. Lze z nich připravovat lahodné polévky a sladká jídla, například fazolové muffiny či à lá perník.“ říká Karolína Hlavatá.

Vybírejte jogurty obohacené o vápník

 • Pochutnejte si na jogurech, ať již mléčných, či jejich ne-mléčných alternativách

„U rostlinných alternativ je třeba pečlivě vybírat. Většinou se vyrábějí z obilovin či z ořechů, například kokosový či mandlový rostlinný nápoj. Je tedy třeba myslet na to, že některé výrobky, zejména rýžové či ovesné mléko, obsahují velmi málo bílkovin. Srovnatelné s kravským mlékem z hlediska jejich obsahu je pouze sójový rostlinný nápoj. Vždy bychom ale měli vybírat produkty obohacené o vápník,“ vysvětluje dietoložka.

Pokud takový rostlinný nápoj dáme dítěti ke svačině, máme jistotu, že se zasytí a získá potřebné látky pro svůj růst. Nápoj s nižším obsahem bílkovin je třeba o bílkoviny obohatit. Přidat můžeme rostlinné sušené bílkoviny, jako jsou například konopné či mandlové. Své udělá i přídavek nasekaných ořechů nebo celozrnných vloček či pšeničných klíčků. Energetickou hodnotu zvýší i trocha 100% rostlinného oleje či tuku.

Ovoce a zelenina součástí každé svačiny

Ovoce ke svačiněZejména u dětí je důležité myslet na různorodost – kousek mrkve, jablka, hrst cherry rajčátek. Některé druhy zeleniny jsou také důležitým zdrojem vápníku, například kadeřávek, brokolice, růžičková kapusta, květák, ředkvičky, kedlubny.

„Ovoce je významným zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a antioxidantů. Sušené ovoce poskytuje především energii, vlákninu a minerální látky. Čerstvé ovoce bude atraktivní upravíme-li ho jako ovocný špíz. Na špejli střídavě napichujte jahodu, kus jablka, kuličku hroznového vína. Použijte 250 gramů ovoce,“ nabízí tip Karolína Hlavatá.

Smoothie ideálně zasytí 

I smoothie jsou vhodnou svačinkou. Zasytí a je v nich všechno. Dobré je například smoothie s konopným proteinem. Od rána - do svačiny určitě vydrží a v teplých měsících můžete vložit nádobu do termoobalu.

„Rozmixujeme jeden menší banán, třetinu manga, polévkovou lžíci konopného proteinu, lžičku matcha čaje, hrst špenátových listů s vodou (cca 250 ml), nebo mlékem. Do smoothie ke svačině doporučuji přidat i polévkovou lžíci chia semen. Obsahují pro zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny, kterých je jinak v čistě rostlinné stravě poměrně málo. Chia semena díky obsažené vláknině mají vysokou sytivou schopnost.“ radí dietoložka.

Zajímavé jsou i svačinové saláty

Salát ke svačiněNe zcela obvyklé, ale rozhodně zajímavé mohou být i svačinové saláty. Směs zeleniny s tofu nebo tempehem, vařenými či konzervovanými luštěninami, bylinkami, semeny. Když dodáme ještě trochu oleje a přidáme krajíček chleba namazaný 100% rostlinným tukem (například Flórou Light), nebo celozrnné krekry, svačině pak rozhodně nic nechybí.

V letních měsících se často kombinuje zeleninový salát s jahodami a melounem, na podzim a v zimě pak s hroznovým vínem nebo třeba s citrusy. Výhodou svačinového salátu bezesporu je, že není potřeba ho ohřívat a nemusí být po celou dobu v lednici. Je vhodným řešení tam, kde není k dispozici lednička a mikrovlnná trouba.

Odpolední svačiny mohou být i větší

Mezi svačinami pro dospělé a děti není velký rozdíl. Mezi obědem a večeří bývá poměrně dlouhá doba. Jsme-li vyhládlí, hrozí, že se na noc přejíme. Proto by odpolední svačiny měly být větší než dopolední. I vydatnější, mohou hradit až 10-15 % z celkového energetického příjmu. Skladbou připomínají menší snídani.

 • Klidně si můžeme dát krajíc chleba, žitnou housku i koláč s mákem, který je také zdrojem bílkovin.
 • Mák patří mezi potraviny s vysokým obsahem vápníku. Je dobré si ho dopřávat co nejčastěji.

Nutričně hodnotnou, chutnou a zejména skladnou svačinkou, která zažene hlad a můžeme ji mít vždy při ruce, je sušené ovoce. Vhodné je vybírat si ho nejlépe v bio kvalitě. V ostatních případech je ovoce zpravidla sířeno a je nutné ho před konzumací oplachovat.

Tipy na chutnou a zdravou svačinku

 • Dvě hrsti sušených jablek (křížal) a 20 g mandlí.
 • Ovocná miska (200 g) a 30 g kešu ořechů.
 • Makový závin (100 g), káva latté se sójovým mlékem (150 ml).
 • Plátek celozrnného chleba (60 g) s mandlovou pomazánkou (20 g), půl banánu.
 • Ovocný salát (250 g) s kokosovými hoblinkami (15 g).
 • Smoothie s banánem (60 g), drobnými plody (100 g) a konopným proteinem (20 g), ovesné sušenky (30 g).
 • 300 g různorodého ovoce.
 • Studentská směs (10 g hrozinky, 10 g sušené brusinky, 10 g kokosové plátky, 10 g kešu ořechy, 20 g mandle).
 • Ořechová tyčinka, jablko.
 • Ovocný salát ze 100 g ananasu, 50 g banánu a 20 g dýňových semen.
Mohlo by vás také zajímat: