Product placementO výživě 27. 3. 2018 | Redakce

Proteiny jsou důležité v každém jídelníčku. Kde je najdeme?

Kdo chce být fit - hlídá si příjem proteinů. A nemusí být zrovna kulturista. Bílkoviny jsou nezbytně nutné pro růst, obnovu tkání, správnou funkci imunitního systému. Jsou součástí hormonů. Každá bílkovina má v těle svou funkci. Za pocitem hladu, či bouřlivou chutí na sladké stojí právě chybějící bílkoviny. Signály těla jsou proto velmi výrazné.

Potraviny obohacené o bílkoviny od firmy Emco

Bílkoviny ve vyváženém jídelníčku

Bílkoviny by ve vyváženém jídelníčku měly tvořit 10-15 % z celkového příjmu energie, v případě redukčních diet je procento zvýšeno na 20-25 % z celkového příjmu energie. Důvodem je, že i při nižším energetickém příjmu musí být zajištěn určitý příjem bílkovin. Řídit se můžete také doporučením, aby na každý kilogram hmotnosti bylo dodáno 0,8-1,2 g bílkovin. Žena vážící 65 kg by tedy denně měla přijmout 52 - 78 g bílkovin. 

Doporučeného denního příjmu není snadné dosáhnout

  • Pokud by výše zmíněná 65 kg vážící žena měla pokrýt denní potřebu bílkovin jen z mléka, musela by vypít za den 2 litry, jelikož 100 ml mléka obsahuje pouze 3 g bílkovin. 

Aby bylo dosaženo požadovaného příjmu bílkovin, je vhodné zařazovat bílkovinu ke každému jídlu. Dosycení lze také docílit tím, že si budeme vybírat potraviny s vyšším obsahem bílkovin, jako je např. skyr nebo tvaroh namísto běžného jogurtu, nebo si občas v rámci jednoho jídla dopřejeme jak maso, tak luštěniny.  Platí tedy, že na dostatečný příjem bílkovin musí hledět nejen kulturisti a sportovci, ale všichni, kdo chtějí žít zdravě a cítit se fit.

Kde všude bílkoviny hledat? 

Kombinujte živočišné i rostlinné bílkoviny. Možností je hodně. Ať už jde o potraviny, které obsahují bílkoviny přirozeně, nebo o potraviny obohacené právě o proteiny. Ty se stávají novým módním trendem.

Zdrojem bílkovin živočišného původu je maso, ryby, drůbež, mléko, mléčné výrobky a vejce. Významným zdrojem bílkovin rostlinného původu jsou pak především luštěniny a výrobky z nich (např. luštěninové mouky), celozrnné obiloviny a výrobky z nich, různé výrobky ze sóji. 

Moderní jsou výrobky obohacené o protein

proteinové kašeVelmi moderní jsou výrobky obohacené o protein. Ideální volbou ke snídani jsou například ovesné kaše s vyšším obsahem proteinu. V případě rodinného výrobce Emca jsou to kaše s rostlinným proteinem v kombinaci se super food chia semínky, nebo pufovanou quinou.

Potraviny obohacené o bílkoviny mohou být vhodnou volbou pro ty, kteří mají rádi sladkou snídani, nebo nemají moc času na odpolední svačinu v kanceláři. I rodinná firma Emco má mezi svými potravinami proteinové tyčinky s arašídyčokoládoukaramelem.

proteinové tyčkyPotravina s vyšším obsahem bílkovin je mnohem lepší volbou, než potravina bohatá na cukry. Sladkosti, či kousek čokolády rychle doplní energii, ale brzy se objeví hlad. Potravina obohacená o proteiny zasytí a zažene hlad na delší dobu.  

Nic se nemá přehánět

Vysoký příjem bílkovin (průměrně kolem 2 g/kg tělesné hmotnosti/den) nemá již pro organismus žádný význam, naopak zbytečně zatěžujeme ledviny. Mimo to potraviny bohaté na bílkoviny často obsahují větší množství tuku a cholesterolu, což by mohlo mít nepříznivý dopad na zdraví.

Mohlo by vás také zajímat: