Užívejme si jich na koláčích, v knedlících, nákypech, na zimu je sušme, zamrazujme, zavařujme, připravujme povidla i destilujme! Vyplácí se to... Jsou podzimní energetickou vzpruhou, pomáhají nám lépe vidět v ranních mlhách a jak už věděly naše babičky, upravují zažívání. Jsou jedinečným přírodním projímadlem.

Modrá je sladká

„Švestky patří mezi ovoce, které obsahuje více sacharidů. V porovnání s drobným ovocem jako jsou například jahody, maliny, borůvky, kterých v jedné porci mohu mít kolem 250 gramů, švestek by na jednu porci nemělo být více jak 140 gramů. Právě s ohledem na obsah sacharidů,“ uvádí dietoložka Karolína Hlavatá.

Vzhledem k obsahu minerálních látek jsou vítaným pomocníkem a doporučují se mlsat lidem se srdečně-cévními a ledvinovými problémy. „Obsahují draslík, železo, hořčík, fosfor z minerálních látek. Z vitamínů se jedná především o vitamín C, A a K, ten je důležitý pro spráné srážení krve,“ uvádí dietoložka.

Zostřují zrak

Ve švestkách je poměrně vysoké množství karotenoidu zeaxantinu, který se koncentruje v oku – žluté skvrně. To je místo nejostřejšího vidění na oční sítnici. Onemocnění žluté skvrny jsou vážná a mohou končit oslepnutím, nejčastějším je makulární degenerace. Lék na ni neexistuje, prevencí je však pestrá strava, v níž jsou zastoupeny potraviny obsahující právě karotenoidy zeaxantin a lutein.

Srovnají cholesterol

„Švestky obsahují i fytosteroly,“ říká Karolína Hlavatá s tím, že jde o látky, které pomáhají upravovat hladinu cholesterolu v krvi. Jak? Jednoduše řečeno „zlý“ cholesterol se na fytosteroly váže, nemůže se ze střeva vstřebávat do krve a přirozenou cestou odchází z těla.

Zdravé projímadlo

To podporuje i obsažená vláknina. „Švestky, včetně sušených, pomáhají jak dospělým tak dětem, kteří trpí zácpou. Je to dané hlavně vysokým obsahem vláknny,“ konstatuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Jak si je dát?

Zdravý jídelníček zpestří v jakékoli formě – čerstvé, sušené, jako kompot, v bramborových, či tvarohových knedlících, na koláči. „Dělají se z nich i super vývary na bázi čajů, mohou tak zpestřit pitný režim a v zimě příjemně zahřát. Stačí sušené švestky, stejně jako například jablečné či hruškové křížaly, zalít vroucí vodou a nechat vylouhovat. Případně jen velmi krátce nechat přejít varem,“ radí Karolína Hlavatá.

Udělejte si povidla

A samozřejmě nesmíme zapomenout na povidla! „Švestková povidla, pokud nejsou doslazovaná a připravuji si je doma, jsou fajn. V kupovaných mnohdy moc švestek nebývá, je proto lepší si dát práci, čas a udělat si domácí,“ doporučuje Karolína Hlavatá a přidává svůj recept: „Princip je jednoduchý, švestky se namelou a pak se při nízkých teplotách odvařují poměrně dlouhou dobu, až získají správnou konzistenci. Já je dva dny odvařuji v troubě, ale pak mám skvělá domácí povidla, u nichž vím, co jsem tam dala. Navíc je nemusím doslazovat, ani nijak konzervovat, postará se o to ve švestkách obsažený cukr.“

RECEPT NA ŠVESTKOVO-POLENTOVÝ TVAROŽNÍK