Najíst se v restauraci má své výhody. Odpadá vaření i nudné mytí nádobí. Můžete si vybírat a vyzkoušet něco úplně nového, na co byste si doma netroufli. Plusy se ale snadno zvrtnou v minusy. Nikdy přesně nevíte, z čeho kuchař vaří.

Ptejte se obsluhy

Strávníkům s potravinovými alergiemi nahrává nové nařízení EU, které přineslo přísnější pravidla pro informování o přítomnosti alergenů. V restauracích musí být umístěna viditelná a snadno čitelná informace o tom, jaké alergeny jednotlivá jídla obsahují. Tyto údaje sdělí na požádání také obsluha.
Problémů se mohou dočkat i nealergici. I když chcete jen dodržovat pravidla vyváženého stravování, můžete v restauraci lehce zakopnout a padnout do nutričně nevyvážené pasti. „Nezbývá nic jiného, než pečlivě číst jídelní lístek a ptát se obsluhy,“ říká odborný garant Vím, co jím a piju Petr Havlíček.

Pozor na couvert

Upadnout do sítě můžete hned na úvod vašeho hodování. Stačí se zakousnout do bagety s bylinkovým máslem, která se podává jako couvert. V mžiku tak do sebe dostanete více kalorií, než byste chtěli. Odolejte obsahu z košíčku a místo toho si objednejte menší salát. Zažene hlad, dodá vám vlákninu a uchrání vás před zbytečnými kaloriemi navíc.
Dobrým předkrmem se může stát také bruschetta s bylinkami a trochou olivového oleje. Požádejte obsluhu, aby ji opekla na sucho. Zmáčená olejem vám dobrou službu neudělá. Dejte si jen menší kousek. Předkrm by vás měl navnadit na hlavní chod, ne vás plně zasytit.

bruschetta

Celé menu si naplánujte

Celé několikachodové menu si předem naplánujte. Jestliže jste dostali chuť na smetanovou tučnější polévku, u hlavního jídla se držte zpátky. „Následovat by mělo lehčí jídlo. Třeba zeleninový salát s tuňákem nebo drůbeží rizoto,“ dává tip Petr Havlíček.
Pokud předkrm odlehčíte, můžete si následně dopřát. Rozšoupněte se až u hlavního jídla. Slavností jídlo si zaslouží pořádný kus masa,“ radí Petr Havlíček. Jakou přílohou jej vhodně doplnit, uslyšíte v aktuálním dílu videa Vím, co jím a piju.

Dezert jako sladká tečka

Třešinkou na dortu bývá dezert. Po několika chodech se držte při zemi. Místo čokoládového dortu se šlehačkou dejte přednost ovoci, zmrzlině nebo kvalitní kávě. „Při večeři se nemusíte vyhýbat ani alkoholu. Třeba takový aperitiv nebo digestiv. Trochu destilátu, objemem malého panáka si můžete bez obav dopřát,“ vysvětluje odborná garantka a dietoložka Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá.
K návštěvě restaurace patří nejen vychutnání dobrého jídla, ale také příjemná atmosféra.  „Mělo by jít o společenskou záležitost, kdy nemusíme jídlo hltat a přitom se dívat na hodinky,“ říká dietoložka Hlavatá. Až se tedy vydáte za jídlem mimo domov, vyhraďte si dost času a potěšte své chuťové pohárky i svoji duši.