Vláknina je velmi důležitou součástí našeho jídelníčku a její dostatečný příjem je v rámci zdravého životního stylu velmi potřebný. Nejčastěji bývá příjem vlákniny ve správném množství zdůrazňován ve spojitosti s prevencí rakoviny tlustého střeva.

Vlákninu tvoří vlastně nestravitelné polysacharidy. To jsou látky, které náš trávicí trakt nedokáže zpracovat a využít. Podle účinku můžeme vlákninu rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou.

Nerozpustná vláknina

Nerozpustná vláknina zvětšuje objem naší stolice a zrychluje její průchod tlustým střevem. Pomáhá tak při problémech s vyprázdněním, při zácpě. Díky nerozpustné vláknině je omezen kontakt toxických látek ve stolici s buňkami ve stěně tlustého střeva i jejich vstřebávání. Stěnu tlustého střeva také mechanicky čistí a tím přispívá ke snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva. Nerozpustnou vlákninu najdeme například v zelenině a celozrnných obilovinách.

Rozpustná vláknina

Rozpustnou vlákninu přijímáme v ovoci, luštěninách a bramborách. Rozpustná vláknina zpomaluje průchod trávené potravy trávicím traktem, omezuje vstřebávání některých živin v tenkém střevě. Také zpomaluje rychlost vstřebávání jednoduchých sacharidů, díky čemuž nám pomaleji roste hladina cukru v krvi.  Jeden z druhů rozpustné vlákniny, fruktooligosacharidy, působí i jako prebiotika, které podporují růst pozitivní střevní mikroflory.

Doporučený denní příjem

  

    Sušenky od společnosti Rej jsou přímo nabité
    vlákninou! Proto jsou také označeny logem
    Vím, co jím.

Denně bychom měli přijmout 25-35 g vlákniny. Toho dosáhneme, pokud denně přijmeme alespoň 500 g zeleniny a ovoce, větší poměr však zeleniny.  Dále také pokud budeme konzumovat zejména celozrnné obiloviny - celozrnné pečivo, ovesné vločky a luštěniny.

Co však platí pro nás dospělé, neplatí pro děti. Pro děti do 3 let není vhodné ani celozrnné pečivo ani velké porce luštěnin a zeleniny. Vláknina totiž omezuje vstřebávání některých minerálů. Navíc trávicí trakt dětí není na velké množství vlákniny připraven – příjem vlákniny u dětí se s věkem postupně zvyšuje.

Jistě jste se někdy v obchodě setkali s výrobkem, který byl označen přívlastkem "s vysokým obsahem vlákniny". U těchto výrobků je podmínkou, že musí obsahovat minimálně 6 g vlákniny na 100 g výrobku. Mnohé potraviny označené logem Vím, co jím se mohou tímto přívlastkem chlubit také. Vláknina je totiž jednou z hodnot, které logo Vím, co jím sleduje, a to u ovocných džusů, těstovin, rýže, pečiva, cereálních produktů a masa.