Mnozí lidé to nevědí, ale chřest má u nás dlouhou tradici. Dodával se dokonce až na císařský dvůr do Vídně. Chřestová sezóna probíhá mezi dubnem a červnem. A proto se vyplatí právě teď vyrazit na trh a nakupovat přímo od zemědělců. Příznivé účinky bude mít toto „bílé zlato“ nejen na vaše chuťové pohárky, ale i na zdraví.

Pro zdraví i krásu

Díky vysokému obsahu důležitých vitamínů a minerálních látek působí téměř jako zázračný jarní elixír mládí. „Obsahuje prvky, které jsou ideální nejen pro zdraví, ale i krásu - zejména pro zdravé a lesklé vlasy, čistou a pružnou pleť a pevné neh­ty. Díky vysokému obsahu kyseliny listové a niacinu je chřest důležitý pro správné fungování hormonálních procesů a omlazování buněk. Stejně tak je pomocníkem pro udržení mentální kondice, zdravého spánku, schopnosti soustře­dění a dobré paměti,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Jak poznat při nákupu čerstvý chřest

U chřestu hraje zásadní roli čerstvost. Jak poznáte v obchodě kvalitní čerstvý chřest?

  • Má lesklý povrch a pevné, sevřené hlavičky.
  • Nedá ohnout. Je gumový? Nekupujte ho.
  • Neměl by být svraštělý, ani výrazně okoralý v řezu.
  • Prodává se ponořený do vody? Pak nejspíš potřeboval první pomoc.
  • Měl by vonět. Zápach je jasným signálem, že je něco špatně.

Jak uvařit chřest

  
 
Recept na výbornou chřestovou polévku s
kešu 
oříšky naleznete ZDE. Určitě si ji
zkuste uvařit!
 

1. Chřest omyjte, odkrojte dřevnaté konce (podle čerstvosti 2–4 cm) a oloupejte od hlavičky směrem dolů. Bílý chřest je třeba oloupat celý, u zeleného stačí jen poslední třetina výhonku. Mladý zelený chřest se nemusí loupat vůbec.

2. Očištěný chřest svažte asi po 8 výhoncích kuchyňskou nití a vložte do vroucí, lehce osolené vody (asi 1 lžičku soli na 2 l vody) s trochou cukru (1–2 lžičky na 2 l vody), 1 lžící oleje a 1 lžící šťávy z citronu.

3. Chřest vařte nastojato ve vyšším hrnci – podle tloušťky výhonků bílý chřest 7 až 9 minut, zelený stačí vařit 3 až 5 minut.

4. To, zda je chřest hotový, lze orientačně zjistit napíchnutím na vidličku. Vařením by měl změknout, ale nerozvařit se.

5. Pokud chřest po uvaření okamžitě nepodáváte nebo dále tepelně nezpracovává­te, ponořte ho ihned do mísy s ledovou vodou, aby si zachoval barvu i konzistenci.

Zdroj: www.ceskychrest.cz