Muži v Česku by se měli stravovat zdravěji. V jídelníčku jim chybí ovoce a zelenina, naopak přijímají příliš mnoho jednoduchých cukrů a tuků. V tom mají máslo na hlavě stejně jako zbytek populace. Více než ostatní ale konzumují sůl a cholesterol. Častěji než ženy pak končí v ordinacích lékařů kvůli hypertenzi, obezitě nebo infarktům.

Pozor na nepravidelné stravování

Kritický věk bývá kolem třicítky – muži budují kariéru, zároveň zakládají rodinu. Mají málo času, věčně jsou ve stresu. Stravují se nepravidelně, v chvatu a vybírají si nevhodné potraviny. Těchto chyb se dopouštěl také třicátník Jirka, který se rozhodl rázně skoncovat s obezitou a s pomocí dietoložky Karolíny Hlavaté shodil 50 kilo. Změnil jídelníček, začal se více hýbat a je spokojený.  Celé Jirkovo vyprávění si poslechněte v aktuálním díle seriálu Vím, co jím.

Dejte si odpoledne svačinu

Karolína Hlavatá mužům doporučuje: „Snažte se vydatně nasnídat. Když vynecháte dopolední svačinu, zas tak moc se nestane. Naopak tu odpolední byste si dopřát měli, a to zejména ve dnech, kdy jdete po práci ještě cvičit.“

Mužský jídelníček by měl být bohatý na kvalitní bílkoviny, takže zařazujte maso, ryby, luštěniny a mléčné výrobky, nejlépe tvarohy a polotučné sýry. Nezapomínejte na vajíčka.

Tipy na zdravější jídla

  • Pizzu, guláš a smažená jídla vyměňte za libové maso, případně ryby.
  • Klobásy nahraďte libovými uzeninami, například kvalitními párky nebo šunkou s vysokým podílem masa.
  • Místo sušenek a oplatek sáhněte po ovoci nebo ochuceném tvarohu.
  • Kolu nahraďte vodou nebo zeleným čajem.
  • Před knedlíky dejte přednost těstovinám, nejlépe celozrnným, případně rýži nebo pečivu. Opět volte raději celozrnné.

A jak na únavu? Petr Havlíček radí: „Káva a energetické nápoje vás nakopnou jen na chvilku. Lepší službu vám udělá obyčejná voda. Zkuste přidat kostku ledu, případně trochu šťávy z citronu nebo limetky.“ Dobrou variantou je také zelený čaj, někteří lidé preferují studené mléčné nápoje. Volte však raději ty neslazené.