Odkud se do organismu dostává nejvíce soli? Není to tím, že by si ji lidé přidávali do jídel vědomě – často si jen neuvědomují, jak mnoho je jí v potravinách skryto. Takto skrytá sůl tvoří přibližně 70 procent celkového denního příjmu. Znamená to, že nestačí jen přestat tolik solit doma, ale také sledovat obsah soli v kupovaných potravinách a nápojích a apelovat na výrobce hotových potravin, aby obsah soli snižovali.

 
 
Iniciativa Vím, co jím a piju upozorňuje na přesolení kampaní Solte méně! v rámci mezinárodní týdenní akce Salt Awareness Week. Začíná právě dnes!

Někteří výrobci sůl snižují

Skutečnost, že snížení soli v potravinách je aktuálním tématem i mezi výrobci potravin, potvrzuje také Petr Korejs - manažer divize Kvalita a kvalifikace společnosti LE & CO, českého výrobce šunek a masných výrobků. Některé z těchto šunek mají logo Vím, co jím, které hlídá obsah rizikových živin (a tím i soli) v potravinách. „Většina výrobců se snaží o snížení soli v recepturách výrobků. V případě masných výrobků je to poměrně choulostivá otázka.
Sůl v masných výrobcích, většinou jako směs s dusitanem, totiž plní důležitou technologickou funkci a významnou měrou ovlivňuje texturu výrobků, vaznost a v neposlední řadě i barvu. Se stoupajícími nároky na výrobky samotné - vzhled, trvanlivost, zdravotní nezávadnost - má funkce soli čím dál větší význam.“

Pro výrobce je tedy důležité najít křehkou hranici, aby se snížila slanost potravin, ale zároveň zůstaly zachovány dobré vlastnosti, kterými na výrobek působí. „Před dvaceti lety byla slanost masných výrobků vyšší, slanosti se běžně pohybovaly okolo 2, 5 - 2, 8 %. V současné době se běžná hranice slanosti pohybuje okolo 2 % a poměrně často je i nižší. U řady šunek máme slanost dokonce 1,6 - 1,7 %, což už je na pomyslné technologické hraně. Samozřejmě by se tato hranice dala ještě snížit, ale už by došlo k rapidnímu snížení údržnosti výrobků, což je při dnešním systému prodeje nemyslitelné,“ popisuje situaci Petr Korejs.

Podívejte se na animovaný spot k Týdnu soli.

Pozor na skrytou sůl

Masné výrobky

Velice střídmě konzumovat uzeniny: 15 % soli přijímáme jejich prostřednictvím.

Párky 2 480 mg/100 g, trvanlivé salámy 800 mg Na/100 g, šunka 750 mg Na/100 g.

Minerální vody

Zdroj sodíku (Na), nutné pravidelně střídat a denně nevypít více než 0,5 l.

Iontové nápoje

Pít pouze při dlouho trvající fyzické zátěži, kde dochází ke ztrátám minerálů.

Konzervovaná zelenina

Často obsahuje velké množství soli (olivy 2400 mg Na/100 g).

Nízkotučné výrobky

Mívají kvůli chuti přidáno více soli.

Mléko a mléčné výrobky

Jsou zdrojem soli z 9 %-

Niva 1 400 mg Na/100 g, Balkánský sýr 1 300 mg Na/100 g, tavené sýry 920 mg Na/100 g). 

Vhodnější jsou čerstvé sýry, cottage, žervé, tvaroh, tvarohové pomazánky připravované doma, kde část soli nahradíme zeleninou, česnekem či bylinkami.

Pečivo

Téměř 30 % soli v našem jídelníčku pochází z pečiva. 

Nejvhodnější jsou celozrnné výrobky.

Nejslanější variantou pečiva jsou různé rohlíky či dalamánky sypané solí, nebo pečivo plněné sýrem, špenátem, pizza směsí.

Zdroj: SZÚ

Přečtěte si článek o soli v pečivu. Testovali jsme ho a polovina je přesolená.

Tipy na snížení soli

Jak se bránit přesolení? Z doporučené pěti gramové denní dávky soli připadá 1 g na vlastní solení a dosolování a 4 g na sůl v potravinách. Důležité proto je sledovat množství soli na obalech potravin a hlídat tak svůj denní příjem. Omezit sůl je možné i jinak:

Jak snížit příjem soli

  • Na talíři již nedosolovat - nemít v dosahu slánku.
  • Příjem soli snižovat postupně – redukce soli o 20-25 % ještě není chuťově rozpoznatelná.
  • Nahrazovat část soli bylinkami, kořením, česnekem nebo ořechy.
  • Zvýšit příjem čerstvé zeleniny a ovoce – draslík v nich obsažený vyrovnává do určité míry nepříznivý vliv na krevní tlak způsobený vysokou konzumací soli.
  • Nakupovat potraviny s logem Vím, co jím – hlídá obsah soli ve výrobcích.
  • Číst informace na obalech a sledovat obsah soli v potravinách – vybírat potraviny, které mají nutričně vyvážené složení a tím i nižší podíl soli.