Všichni si umíme představit, jak alkohol nebo drogy mohou vážně poškozovat zdraví a negativně ovlivňovat rodinný a společenský život závislého. Cigarety dokonce mají na krabičkách již označení, že vážně poškozují zdraví kuřáků. Se závislostí na jídle je to však velmi podobné, ale žádná varovná označení na obalech potravin nenajdete. Když se jídlo stane drogou, může také závažně poškodit zdraví jak fyzické, tak psychické.

Fyzická závislost na jídle

Některé potraviny obsahují návykové látky, díky kterým může vzniknout fyzická závislost na jídle. Nejčastěji se setkávám se závislostí na čokoládě, kávě a sladkostech. Tyto potraviny nám díky svému složení dodávají pocit štěstí, naplnění, uvolnění, energie, apod. Potíž je, že jen dočasně a jejich konzumací závislost ještě více prohlubujeme. Pokud jsme unavení a dáme si nějakou sladkost, zvedne se nám sice hladinu cukru v krvi poměrně rychle, ale zase stejně rychle klesne a my potřebujeme cukr další. Stejně tak je to s kávou, na chvíli nás probereme, ale o to větší pak nastává útlum a my potřebujeme opět další dávku kávy. Čokoláda nás sice na chvíli zbaví trápení, ale po snědení tabulky za chvíli přijdou výčitky a my se můžeme pustit do další tabulky, protože se opět cítíme špatně.

Vyvarujte se šoku, snižujte dávky postupně

Pokud konzumujete tyto potraviny ve větším množství, zkuste porce a četnost konzumace snižovat postupně, nikoli naráz. Pro organizmus by to mohl být pořádný šok, ať již v podobně hypoglykemie, velké únavy nebo podrážděnosti. Zkuste nahrazovat sladkosti nějakými zdravějšími pochutinami (ovocem, ovesnými sušenkami, ovocným tvarohem, ořechy, apod). Kávu nahrazujte čajem, především zeleným, který zvyšuje energii postupně a stabilně. Čokoládu si raději vychutnejte kvalitní s vysokým obsahem kakaa, při jejíž konzumaci dochází k sytosti dříve, než dojíte celou tabulku.

Psychická závislost na jídle

Psychická závislost na jídle má různé podoby. Od přejídání, přes poruchy příjmu potravy až po nutkavé chutě na jídlo. Všechny tyto různé podoby mají jedno společné – potíže s jídlem jsou jen zástupné a pouze odvádějí pozornost od skutečných problémů, které nechceme nebo nedokážeme řešit. Je však těžké si včas uvědomit, že i když se jídlo (pak už i naše hmotnost) zdá být naším hlavním zdrojem trápení, ve skutečnosti se trápíme kvůli úplně něčemu jinému. Pocity smutku, bolesti, naštvání nebo nudy zajídáme, přejídáme, a tím potlačujeme. Na chvíli si sice jídlem ulevíme, proto to přeci děláme, ale ve výsledku se cítíme ještě hůř než předtím. Sklony k přejídání mohou být pokusem zadusit nepříjemné pocity, ulevit si od napětí a stresu. Potřeba neustále něco pojídat může být odrazem přetrvávající prázdnoty či rozrušení. U každého jsou vždy příčiny individuální. Tělo jídlem naplníme, bolavou duši však nikoli.

Léčba závislosti na jídle

Závislost na jídle je specifická od ostatních závislostí tím, že se nedá léčit abstinencí. Je však daleko těžší učit se jíst s mírou, než zcela abstinovat. U závislosti na jídle nejvíce pomáhá pravidelný a vyvážený jídelníček s dostatkem aktivního i pasivního odpočinku. Už jen uvědomění si problému s jídlem je důležitý první krok na cestě k nápravě, ať už vlastními silami nebo s pomocí odborníka.

Autor článku: Mgr. Zuzana Douchová – nutriční terapeut a psycholog