Někdo jí mnoho či má nesprávnou skladbu jídla, jiný nesprávné rozložení jídla během dne, někdo si jídlem zajišťuje pohodu a odbourává stres., někdo se zase vůbec nepohybuje.  Aby bylo možné chyby odstranit, je potřeba zjistit, kde opravdu vězí. V tom můžou pomoct záznamy, které si člověk vede.

Základem pro návštěvu u dietologa nebo nutričního terapeuta je ukázkový jídelníček

Tedy ten jídelníček, který nejvíce odpovídá vašemu skutečnému jídelníčku. Co by měl takový jídelníček obsahovat?

Doba jídla  - Je potřeba zapsat, kdy jste s jídlem začali a kdy skončili. Také rozestupy mezi jednotlivými jídly odborníkům dost prozradí.

Co jste snědli a vypili? – Záznamy o druhu jídla či nápoje, který jste snědli a vypili. Vždy je třeba to ale udělat pečlivě – u kávy pište, jestli byla slazená (kolika kostkami), se smetanou či mlékem nebo šlehačkou navíc. Dobré je také připsat v jaké úpravě jídlo bylo – smažené, pečené, dušené, …

Množství - plátek, krajíc, gramy. Pokud máte možnost, zkuste klíčové položky jako je pečivo, přílohy, ovoce a zeleninu kontrolně převážit, aby propočty opravdu dávaly smysl.

Co zaznamenávat dál?

Zaznamenat tyto informace by většinu lidí při sestavování jídelníčku napadlo, ale vliv na naše stravování má i to, co jsme při jídle dělali, jestli jsme před jídlem měli hlad a také to, jaký byl náš psychický stav.

Při konzumaci jídla lidé nejčastěji sledují televizi , ale někteří se u jídla věnují novinám, jiní ujídají při vaření a další zase hltají jídlo při cestování například v autě.

Pro některé je jídlo uklidněním ve stresových situacích, i to by se mělo v jídelníčku projevit. Zapisujte si tak pocity, které jídlu předcházely a snadno pak zjistíte, že se nepřecpáváte proto, že máte hlad, ale proto, že vám jídlo pomáhá překonat úzkost.

Co záznamy prozradí?

Ze záznamů toho, co jste snědli a vypili, snadno zjistíte, jaké potraviny jíte nejčastěji, jakým nápojům dáváte přednost. Kolik toho sníte po příchodu z práce, zda nejíte příliš mnoho ve večerních hodinách a dopoledne naopak velmi málo. Jak moc se liší víkendový jídelníček od toho, který dodržujete přes pracovní týden.

Nezapomínejte, že je velmi důležité záznamy nijak neupravovat, aby vypadaly lépe nebo záměrně některé položky vynechávat – dojídání po dětech či ochutnávání při vaření se také počítají. 

UKÁZKA ZÁZNAMŮ

doba jídla jídlo, pití množství kde jsem jedl/a s kým co jsem při tom dělala/a hlad pocity
8-8:05 rohlík 1 kuchyň sama stála u linky + napětí, spěch do práce
10-10:10 káva s cukrem (2 kostky) 1 práce sama vypisovala tabulku - nervozita z práce

 

Zdroj: Málková, I. Začínáme hubnout. 6. vyd. Praha: STOB, 2010B.