O zdraví 12. 11. 2020 | Mgr. Marie Cicvárek FlégrováMgr. Marie Cicvárek Flégrová

10 důvodů, proč se nechat očkovat proti meningokokům v dospívajícím věku

Meningokoková infekce může postihnout kohokoliv - od kojenců, po dospělé. Její výskyt v ČR každý rok stoupá. Přenáší se kapénkovou infekcí a napadá ochranné obaly mozku a míchy, které se nazývají meningy. Je nepředvídatelná, postupuje velmi rychle a často vede až k úmrtí. Nejúčinnější ochranou proti nákaze je očkování.

Stock Photos: Green Apple /Shutterstock.com
 • Velkou část nakažených bakterií meningokoka tvoří mladí lidé ve věku od 15 do 25 let.

Meningokok může poznamenat jejich celý další život a v řadě případů ho i ukončí. Proč si meningokok vybírá tak často mladé - jinak zdravé - lidi? A proč je dobré neodkládat očkování ani v období koronaviru?

Očkování v době koronavirové

Očkování samo o sobě zaměstná jen velice nepatrnou část imunitního systému. Vytváří se určitá paměť tak, aby se dítě/dorost příště dokázalo ochránit před infekcí, jestliže se s ní setká. Zátěž organismu je pak neporovnatelná s klasickým onemocněním, kdy dochází k zánětlivé reakci celého organismu. Neočkují se tedy jen děti a lidé v karanténě, nebo ti, kteří mají například zvýšenou teplotu. V takovém případě se doporučuje očkování odložit.

„Očkování probíhá aktivně i v době epidemie a děje se tak po celém světě. Naopak považujeme za veliký hazard s očkováním skončit nebo jej dočasně omezit. Neočkovat znamená riskovat a případně jít naproti jiné pandemii,“ vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.

Ohrožení mladí lidé

mladí lídéVyšší výskyt nemoci u mladých lidí lékaři přikládají náročnosti životního stylu: mladí lidé často přetěžují organismus sportem, ponocováním, málo odpočívají a hlavně mezi sebou sdílejí pití, cigarety, čímž často unikají počátečním příznakům a následky jsou pak fatální, protože je nelze odchytit v rané fázi. Drobnohled ze strany rodičů již není tak silný, jako v případě malých dětí.

„Ačkoliv by se toto onemocnění mohlo léčit antibiotiky, v mnoha případech nejsme schopni v krátké době zasáhnout, a předcházet tak nejenom závažným komplikacím, ale často i úmrtím,“ doplňuje Cabrnochová.

 • Přestože se meningokoková meningitida objevuje v méně případech, než je tomu například právě u aktuální koronavirové pandemie, úmrtnost může být 10-20 %. A právě proto lékaři neustále apelují na to, aby očkování v rizikových věkových kategoriích rodiče využívali a své děti očkovali.

Proč se nechat v období 15. - 25. roku očkovat?

 1. Pokud chcete beze strachu užívat pubertu.
 2. Chcete-li sportovat na maximum a pouštět se do všech možných dobrodružství.
 3. Když si chcete život užívat do sytosti.
 4. Protože i studium může být stresující aktivitou, která bere nejen sílu, ale i spánek.
 5. Jestliže se chystáte cestovat do (nejen) rizikových zemí.
 6. Chcete randit, líbat se pod jarní rozkvetlou třešní a prožívat lásku beze strachu.
 7. Podlehli jste kuřáckému zlozvyku.
 8. Čeká vás nástup na vysokou školu a bydlení na koleji.
 9. Jestli chcete po ukončení nouzového stavu a opatření vztaženým ke koronaviru opět vyrazit pravidelně na koncert, do klubu nebo třeba do divadla.
 10. Studujete, chodíte se bavit, sportujete, a navíc si pravidelně přivyděláváte na brigádách.

A pokud vás ani toto nepřesvědčí, očkujte se proto, že i když se u vás nemoc nerozvine, můžete se stát bezpříznakovým nosičem, který sice žádné příznaky nemá, chováte se jako zdravý jedinec, avšak nevědomky můžete šířit nákazu dál.

Mohlo by vás také zajímat: