Říkáte, že se cpete zeleninou, polykáte vitaminové tablety z lékárny a každoročně v chladném období roku stejně onemocníte? Měli byste vědět, že jen přijít domů, nakrájet do mísy rajčata, okurky, zalít je olivovým olejem a salát „zpucnout“, nestačí. Zkuste si zapamatovat pět zásad, které mohou pomoci dobít baterky a ochránit nás před nepříjemnými chorobami.

Rada první – PRAVIDELNOST

„Je potřeba, abychom my dospělí i děti jedli pravidelně a pokud možno vyváženě. Jedině tak, že budu jíst pětkrát za den, získám dostatek potravin, z nichž každá je zdrojem unikátních vitamínů a minerálních látek,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá. Září a říjen je bezvadný v tom, že máme k dispozici celou řadu druhů ovoce a zeleniny. Jídelníček můžeme mít hodně pestrý.

Rada druhá – BÍLKOVINY

Už od dětství v sobě máme zakódováno: prevence před virózou = pomeranče, citróny a med. Tedy, že musíme do těla dostat hodně vitamínů a minerálních látek. „Často se ale zapomíná na bílkoviny. Když jich má člověk nedostatek, tak nejenom, že mu chátrá svalstvo. Bílkoviny jsou důležitou součástí protilátek, které se v boji proti onemocnění uplatňují v té nejvyšší míře,“ upozorňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Zaměřte se na kvalitu

Je tedy také důležité dbát na dostatečný příjem kvalitních bílkovin z libového masa, ryb, mléčných výrobků... „Mléčné výrobky jsou ideální zakysané, jogurty, kefírová či acidofilní mléka, podmáslí. Jsou zdrojem probiotik, které působí příznivě v zažívacím ústrojí a touto cestou podporují imunitu,“ upozorňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Pozor na skryté tuky

Potraviny bohaté na bílkovin mohou být však zrádné, jsou často zdrojem tuku. „Proto bychom si měli vybírat maso vždycky libové, nebo přebytečný tuk odstranit. U mléčných výrobků sledovat celkový obsah tuku, ideálně do tří procent. Pokud se jedná o člověka, který se potýká s mírnou nadváhou, tak obsah mléčného tuku může být i menší,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Doslova zákeřné mohou být sýry, bývají maxi tučné a platí u nich, že čím vyšší tučnost, tím nižší je obsah bílkovin. Pro organismus nejsou zase tak výhodné, i když skvěle chutnají. Raději si k běžnému jídlu vybírejte dvaceti, třicetiprocentní tvrdé sýry, ricottu, cottage sýry, čerstvé sýry. Dobré jsou olomoucké tvarůžky, mají nízký obsah tuku.

Sýry, zejména ty salátové – balkánského typu, jsou velmi slané. Chcete-li být úplně dokonalí, zaměřte se i na obsah soli. Pokud si do salátu nakrájíte místo balkánu tvrdý tvaroh a přidáte kopu zelených bylinek, pochutnáte si stejně.

Rada třetí – MYSLETE I NA ZIMU

V období hojnosti bychom si měli dopřávat. Nezůstávat jen u rajčat, ale zaměřit se v obchodě se zeleninou či na trhu na celý sortiment nabízené sezónní zeleniny a ovoce. „Zařazujme ovoce a zeleninu do jídelníčku co nejvíce. Když je sezóna fazolových lusků, tak je všechny nezamrazím, ale alespoň přinejmenším dvakrát je udělám,“ říká dietoložka Karolína Hlavatá, která zároveň doporučuje myslet i na zimu. „Využijte sezónní zeleninu, namrazte si ji, udělejte si leča... Za pár týdnů, měsíc, dva, tři, jako když je najdete.“

Rada čtvrtá – ŽIJTE JAKO V LÉTĚ

Léto bylo období, kdy jsme se více hýbali, plavali, jezdili na kole, vyráželi na túry. Se začátkem září většinou naše sportovní ambice ovadnou a začínáme pohyb plánovat zase až od nového roku. Kdo z nás si neřekl, že po Vánocích a Silvestru nasadí dietu a vyrazí do fitka... To je ale chyba, měli bychom ve sportovních aktivitách pokračovat kontinuálně. Pohybem posilujeme celkovou obranyschopnost těla. Pokud nebudeme čtyři měsíce nic dělat a „nastartujeme“ se od ledna, spíše pak onemocníme. Nebudeme mít k dispozici tolik vitamíny a dalšími látkami nabité stravy, netrénované tělo bude oslabené sychravým počasím, nedostatkem světla a spíše něco „chytneme“. 

Rada pátá – RADUJME SE

Měli bychom si neustále připomínat, že nejen prací a staráním se o rodinu živ je člověk. Plánujte si v diáři společný odpočinek s blízkými, ale zároveň se pokusme ve spolupráci s manželem, manželkou, babičkami, dědečky a dalšími příbuznými udělat si čas i jen pro sebe. Nezapomínejme relaxovat, dopřát si dostatečně dlouhý spánek – nejméně sedm hodin a pravidelně, a radovat se. „Mějme radost z toho, že si uděláte dobrý salát z řepy. Když půjdete vyzvednout dítě ze školy, ještě si s ním udělejte procházku. Špatná nálada a stres se dá kompenzovat pohybem,“ doporučuje Karolína Hlavatá.